Reklama

USA: Kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Biden wydał zgodę

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie pakiet pomocy militarnej wart 275 mln dolarów. Prezydent Joe Biden wydał w piątek zgodę w tej sprawie. USA przekażą Ukrainie m.in systemy obrony powietrznej oraz amunicję.

Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee - czytamy w zestawieniu opublikowanym na stronie amerykańskiego ministerstwa obrony.

- Ten sprzęt jest już w drodze na Ukrainę - przekazał dziennikarzom w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

Kolejny pakiet pomocy. Biden nie potrzebuje zgody Kongresu

To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Reklama

Od rozpoczęcia 24 lutego prowadzonej na pełną skalę wojny Rosji przeciwko Ukrainie, Waszyngton zobowiązał się do przekazania Kijowowi pomoc militarną o wartości ponad 19,3 mld dolarów.

"Dziękuję prezydentowi Joe Bidenowi za kolejną partię pomocy. I za kierowanie niezachwianym poparciem dla Ukrainy w naszej walce przeciwko rosyjskiej agresji. Żaden rakietowy terror nie zatrzyma naszej walki o wolność! Ważne, że w tej walce naród amerykański stoi ramię w ramię z narodem ukraińskim" - podziękował na Twitterze w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy