Reklama

Pentagon: USA zwiększą obecność sił na Litwie, Łotwie i w Estonii

Wojsko USA dodatkowo wzmocni obecność swoich sił na Litwie, Łotwie i w Estonii - poinformowało Europejskie Dowództwo sił zbrojnych USA. O takie rozwiązanie zabiegały kraje bałtyckie. W ramach zwiększonej obecności w każdym z krajów pojawi się m.in amerykańska artyleria.

- Na wniosek i w ramach wsparcia naszych bałtyckich sojuszników wojsko USA dodatkowo wzmocni rozmieszczenie swoich sił w ramach ciągłej i trwałej obecności rotacyjnych sił USA w Estonii, Łotwie i Litwie - powiedział kmdr ppor. Daniel Day z Europejskiego Dowództwa sił USA w Stuttgarcie.

Jak wyjaśnił, początkowo w ramach tego procesu USA rozmieszczą pluton artylerii rakietowej HIMARS i kompanię piechoty w Estonii, dokonają przekształcenia "epizodycznego" rozmieszczenia elementu batalionu pancernego oraz baterii artylerii na Litwie, a także będą utrzymywać dowództwa artylerii, baterii artylerii oraz jednostki sił lotniczych na Łotwie.

Reklama

Stany Zjednoczone realizują zapowiedziane zobowiązanie

- Rozmieszczenie sił USA to dowód trwałego zobowiązania wobec naszych sojuszników NATO - powiedział Day. Jak dodał, decyzja jest częścią realizacji zobowiązania USA do wzmocnienia swojej obecności na wschodniej flance NATO, zadeklarowanej podczas szczytu Sojuszu w Madrycie.

EUCOM potwierdził w ten sposób informacje podawane wcześniej przez łotewskie i estońskie media o zatwierdzeniu planów wzmocnienia obecności USA w państwach bałtyckich.

W piątek na temat wzmacniania wschodniej flanki NATO rozmawiał także szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jak powiedział potem dziennikarzom, Stany Zjednoczone nie wykluczają dalszego wzmocnienia obecności swoich sił w Polsce . 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy