Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Azyl dla Romanowskiego na Węgrzech. "Jesteśmy na niebezpiecznej ścieżce"
W Parlamencie Europejskim, w środę poruszono temat azylu dla Marcina Romanowskiego na Węgrzech. Zdaniem byłej węgierskiej sędzi Adrienn Laczo, "przyznanie przez Viktora Orbana azylu politycznego byłemu polskiemu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości pokazuje, że Węgry znalazły się na niebezpiecznej ścieżce".
![UE. Azyl dla Marcina Romanowskiego na Węgrzech. "Jesteśmy na niebezpiecznej ścieżce"](https://i.iplsc.com/-/000KIRT880CNBM62-C461-F4.webp)
Adrienn Laczo - podkreślając, że to jej osobista opinia - oświadczyła, że decyzja Węgier jest ryzykowna, bo otwiera drzwi dla przestępców we wszystkich krajach, a ponadto podkopuje zaufanie państw członkowskich do węgierskiego systemu sprawiedliwości.
- Jeśli nie możemy ufać sobie nawzajem jako państwa członkowskie w kwestiach związanych z wymiarem sprawiedliwości, to nie będzie tego zaufania także w innych sprawach - ostrzegła sędzia.
Azyl dla Romanowskiego na Węgrzech. "Przyjmiemy polskich prześladowanych"
Na ubiegłotygodniowej sesji plenarnej PE w Strasburgu, węgierski europoseł skrajnie prawicowych Patriotów dla Europy i jeden z założycieli Fideszu, Tamas Deutsch skomentował przyznanie azylu Romanowskiemu, mówiąc, że "po raz kolejny niezliczeni polscy patrioci są zmuszeni do ucieczki" i zapewniając, że Węgry przyjmą "wszystkich prześladowanych".
- Każdy, kto jest zmuszony do ucieczki ze swojego kraju z powodu prześladowań politycznych, może liczyć na Węgry. (...) Przyjmiemy polskich prześladowanych politycznie i w razie potrzeby udzielimy im azylu politycznego - stwierdził eurodeputowany.
Na pytanie, dlaczego węgierski sąd nie zastosował się do europejskiego nakazu aresztowania wydanego za Romanowskim, Laczo powiedziała, że to nie sądy same z siebie podejmują decyzje, ale poszukiwany musi zostać najpierw doprowadzony przed oblicze sądu przez policję.
- To w rękach węgierskiej policji i ministra ds. wewnętrznych, któremu podlegają służby leży ustalenie miejsca pobytu poszukiwanego i doprowadzenie go przed sąd. W przeciwnym wypadku ten nie ma podstaw prawnych, żeby zadecydować o wypełnieniu europejskiego nakazu aresztowania" - tłumaczyła Węgierka.
Węgry. Adrienn Laczo vs. system sprawiedliwości
Laczo, która przez ponad 20 lat była sędzią węgierskiego sądu karnego i zrezygnowała po zmianach wprowadzonych przez węgierskie władze w tamtejszym systemie sądowniczym, wzięła udział w środę w PE w konferencji, zorganizowanej przez europosła Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Michała Wawrykiewicza i holenderską Zieloną Tineke Strik, a poświęconej sytuacji sędziów i systemu sprawiedliwości na Węgrzech.
Wobec Węgier toczy się procedura z art. 7 Traktatu o Funkcjonowaniu UE za nieprawidłowości związane z praworządnością.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!