Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Niespodziewana deklaracja Trumpa. Chodzi o budowę ogromnej floty

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

- Zamówimy około 40 dużych lodołamaczy - niespodziewanie zadeklarował prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Karolinie Północnej. Jak podkreśliły amerykańskie media, oświadczenie pojawiło się w momencie, gdy "przestarzałe amerykańskie jednostki walczyły o uwolnienie z lodu kanadyjskiego transportowca". Na deklarację prezydenta USA zareagowała Finlandia, która odpowiada za budowę większości lodołamaczy na świecie.

Donald Trump planuje budowę floty lodołamaczy
Donald Trump planuje budowę floty lodołamaczy/I.NOYAN YILMAZ/SCIENCE PHOTO/LINYI/EPA/WILL OLIVER / POOL/AFP

Donald Trump zaskoczył dziennikarzy w trakcie konferencji w Karolinie Północnej, gdzie wizytował tereny dotknięte skutkiem huraganu.

- Zamówimy około 40 dużych lodołamaczy - zadeklarował. Słowa prezydenta Trumpa przytoczył portal Forbes. 

Oświadczenie o budowie nowej floty USA pojawiło się w momencie, gdy trwała walka o uwolnienie 202-metrowego statku transportowego Manitoulin pływającego pod kanadyjską banderą uwięzionego w lodzie u wybrzeży Ameryki Północnej.

Portal podkreślił, że na ratunek skierowano "przestarzałe amerykańskie jednostki". Ostatecznie udało się oswobodzić statek z pomocą kanadyjskiej straży przybrzeżnej. Jak zaznaczono, "flota lodołamaczy USA nadaje się do wymiany".

Forbes przekazał, że transportowiec, który w Buffalo rozładował ładunek kanadyjskiej pszenicy, utknął w lodzie, gdy wypływał z portu. 

USA. Deklaracja prezydenta Trumpa. Dotyczy budowy 40 lodołamaczy

Na informację o budowie nowej floty zareagował rząd Finlandii - przekazał portal Yle. Dodano, że to właśnie fińskie firmy zaprojektowały i zbudowały większość lodołamaczy na świecie.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen powiadomiła, że przeprowadziła już rozmowę z nowym sekretarzem stanu USA Markiem Rubio. Jak dodano, tematem spotkania była współpraca między z USA w zakresie budowy lodołamaczy.

Dodatkowo w ostatnich tygodniach prezydent USA wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia przez USA Grenlandii, która ma status terytorium autonomicznego Danii. Nie wykluczył przy tym możliwości użycia siły lub nacisku gospodarczego wobec Danii w postaci ceł.

W reakcji na te groźby duński rząd zapowiedział plan wzmocnienia obecności militarnej w Arktyce i na północnym Atlantyku. W ramach tego przedsięwzięcia Dania planuje wysłać trzy okręty wojenne na wody otaczające Grenlandię oraz wyposażyć armię w drony dalekiego zasięgu i satelity. 

Podczas swojej pierwszej kadencji Trump również mówił o budowie floty lodołamaczy dla Stanów Zjednoczonych.

Źródła: Forbes, Yle 

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Lubnauer tłumaczy Nowacką ze słów o "polskich nazistach": Była zmęczona/RMF FM/RMF

INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na: