Putin w tarapatach. Media: Stamtąd pomoc nie nadejdzie

Bartosz Kołodziejczyk

Oprac.: Bartosz Kołodziejczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3,7 tys.
Udostępnij

Jak donoszą zagraniczne media, Władimir Putin może być w niezłych tarapatach, jeżeli w życie wejdą nowe sankcje związane z wojną w Ukrainie. Chodzi o import rosyjskich paliw rafinowanych. Dotychczas pomoc szła ze strony Indii i Chin, jednak tym razem Kreml może zostać pozostawiony sam sobie.

Władimir Putin
Władimir PutinALEXANDER NEMENOVEast News

- Oba kraje (Chiny i Indie - red.) są eksporterami netto tych produktów, więc nie ma potrzeby, by importowały więcej - wyjaśnia w rozmowie z "Business Insider" Viktor Katona, główny analityk rynku ropy naftowej w firmie Kpler.

W czwartek agencja Bloomberg poinformowała, że Unia Europejska rozważa wprowadzenie limitu w wysokości 100 dolarów za baryłkę dla rosyjskiego oleju napędowego i 45 dolarów za baryłkę oleju opałowego.

Rosja w tarapatach. Media: Chiny i Indie paliw nie kupią

- Rosyjskie paliwa mogłyby za to znaleźć nabywców w Singapurze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie stamtąd trafić na większe rynki azjatyckie, ale nie wielkie - dodał Katona. Rosyjskie produkty, zdaniem analityka, mogą również dotrzeć do Afryki Zachodniej i Ameryki Łacińskiej.

Portal pisze, że Chiny i Indie produkują paliwa we własnych rafineriach, które mogłyby również zaopatrywać Europę. Według "Financial Times" chiński ładunek już zmierza na Łotwę, pomimo że transport na takie odległości wymaga dodatkowego czasu i kosztów.

"Business Insider" wylicza opcje Moskwy w zaistniałej sytuacji, wymieniając możliwość zmniejszenia przez Kreml ilości produkcji rafinowanego paliwa, co pozwoliłoby utrzymać produkcję ropy na stabilnym poziomie, dzięki czemu eksport tego surowca do Indii i Chin byłby jeszcze większy.

Kreml mógłby również "uzbroić produkty rafinowane poprzez zmniejszenie eksportu" - powiedział Stephen Ellis, strateg firmy Morningstar. To w ostateczności spowodowałoby mniejsze dostawy dla Europy.

Embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską i uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji transportowanej drogą morską weszły w życie w grudniu 2022 roku. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Prezydenci i premierzy": Czesi wybrali nowego prezydenta
      "Prezydenci i premierzy": Czesi wybrali nowego prezydentaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      2685
      Super
      relevant
      439
      Hahaha
      haha
      195
      Szok
      shock
      222
      Smutny
      sad
      143
      Zły
      angry
      47
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      3,7 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na