Reklama

Indie

Czwartek, 11 stycznia 2024 (12:21)AktualizacjaCzwartek, 11 stycznia 2024 (13:01)

Indie (Republika Indii) to państwo w Azji Południowej, którego powierzchnia rozciąga się na przeważającej części subkontynentu indyjskiego. Pod względem ukształtowania powierzchni Indie są najbardziej zróżnicowanym krajem na świecie. Widoczne są w nim podziały religijne, językowe i terytorialne. W Indiach ogromna liczba mieszkańców żyje na progu ubóstwa. Państwo zmaga się także z potężnym problemem zanieczyszczenia środowiska.

Tadź Mahal w Agrze nad rzeką Jamuna w indyjskim stanie Uttar Pradesz
Tadź Mahal w Agrze nad rzeką Jamuna w indyjskim stanie Uttar Pradesz/ AA/ABACA/Abaca/East News

Indie

  • Stolica:Nowe Delhi
  • Powierzchnia:3 287 590 km²
  • Ludność:1,429 mld
Językiem urzędowym w Indiach jest język hindi. Obowiązującą walutą w Indiach jest rupia indyjska.

Indie są największym na świecie krajem pod względem liczby ludności. Państwo jest także w czołówce, jeżeli chodzi o powierzchnię. Językiem urzędowym jest hindi jednak oprócz niego używanych jest ponad dwadzieścia języków konstytucyjnych stosowanych w różnych częściach kraju. Z kolei język angielski ma status języka pomocniczego.

Stolicą Indii jest New Delhi czyli Nowe Delhi. Inne duże miasta to Kolkata oraz Mumbaj, który jest najbardziej zaludnioną metropolią. Kraj jest kolebką dużych religii: buddyzmu, hinduizmu, sikhizmu i dżinizmu, a miejsca kultu (m.in. Ganges czy Taj Mahal) przyciągają co roku miliony turystów z całego świata.

Indie - położenie i klimat

Na północy Indii ciągną się łańcuchy górskie - Himalaje oraz Karakorum. Są to najwyższe góry świata ze szczytami przekraczającymi 8 tys. metrów nad poziomem morza. Najwyższym szczytem Indii jest Kanczendzonga w Himalajach na granicy z Nepalem o wysokości 8586 m n.p.m. 

Indie graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Mjanmą (Birmą), Bangladeszem. Przez morze Indie sąsiadują ze Sri Lanką. Z kolei od Tajlandii i Indonezji oddziela je morze z wyspami Andamanami i Nikobarami. Południowe krańce Indii oblewa Ocean Indyjski. Kraj ma dostęp do Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej.

Największymi rzekami Indii są Ganges i Brahmaputra. Niemal dwie trzecie powierzchni Indii zajmuje wyżyna Dekan, która miejscami osiąga wysokość 900 m n.p.m.

Na północy Indii panuje klimat zwrotnikowy monsunowy.Na północno-wschodnich obszarach kraju występują monsuny. Z kolei na południowym zachodzie można wyróżnić klimat wilgotny, który w zachodniej części kraju przekształca się w podzwrotnikowy górski. Najcieplejszym miesiącem w roku jest maj. Charakterystycznymi punktami na mapie Indii są pustynia Thar (temperatury osiągają tam nawet 36 stopni Celsjusza) oraz miasto Delhi, gdzie termometr często pokazuje powyżej 40 stopni.

Indie - ustrój polityczny

Podział administracyjny Indii obejmuje 28 stanów, 7 terytoriów związkowych i jedno narodowe terytorium stołeczne.

Indie to kraj demokratyczny, który ma republikańską formę rządów. Konstytucja Indii została uchwalona w 1949 roku. Według niej Indie są krajem świeckim, gwarantującym podstawowe prawa człowieka

Dwuizbowy parlament Indii składa się z izby wyższej Rajya Sabha (Stanowej) oraz izby niższej Lok Sabha (Izby Ludowej). Lokalnie działają też parlamenty i rządy stanowe.

Władza wykonawcza należy do prezydenta, premiera i rządów stanowych, a ustawodawcza do dwuizbowego parlamentu oraz legislatury stanowej.

Głową państwa w Indiach jest obecnie prezydent Draupadi Murmu. Szefem indyjskiego rządu jest premier Narendra Modi.

Indie - gospodarka krajowa

Gospodarka indyjska pod względem wielkości zajmuje piąte miejsce na świecie. To mieszanka sektorów obejmujących rolnictwo, przemysł, technologie informatyczne i usługi.

Jest to jeden z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, zyskujący uznanie za innowacje w obszarze technologii. Duże znaczenie ma także Bollywood - indyjski przemysł filmowy, który jest jednym z największych na świecie pod względem produkcji filmów.

Pomimo tego Indie w dalszym ciągu borykają się z ogromnymi problemami: ubóstwa i nierówności społecznych.

Indie mają broń jądrową, dysponują drugą - pod względem liczebności - armią świata, a pod względem wydatków na obronność wobec PKB są czwartym krajem na świecie. Indie traktowane są jak mocarstwo regionalne.

Indie - historia

Pierwsze ślady osadnictwa na subkontynencie indyjskim pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e. Zachodnie Indie były podbite przez Persów, a następnie Aleksandra Macedońskiego. W XIV wieku ziemie znalazły się we władaniu muzułmanów. W kolejnych wiekach o wpływy w Indiach walczyło Imperium Brytyjskie, a kraj stał się "klejnotem w koronie brytyjskiej".

W XX wieku powstał narodowowyzwoleńczy ruch Indii, co zmusiło Wielką Brytanię do przyznania Indiom i Pakistanowi niepodległości. W kraju rozpoczęły się reformy, które miały na celu zniesienie nierówności społecznych. Państwo stoczyło również wojnę z Chinami o Kaszmir.

Dzisiaj kraj jest znany przede wszystkim z wyjątkowej kultury - niezwykle zróżnicowanej, barwnej i obejmującej różnorodne tradycje kulinarne, sztukę, muzykę i religie.

Indie - Wiadomości

Wtorek, 26 listopada 2024 (09:57)
Trzech mężczyzn zginęło w indyjskim stanie Uttar Pradesh, po tym, jak ich auto spadło z mostu w budowie. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa jechała na ślub i całkowicie uwierzyła samochodowej...
Niedziela, 20 października 2024 (20:24)
Na indyjskiej rzece Jamuna unosi się toksyczna piana. Substancja powstaje w wyniku skrajnego zanieczyszczenia rzeki i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Władze obiecują jej oczyszczenie, ale...

Indie - Wideo

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022 (15:34)
W Indiach grupa kobiet szkoli się, by zostać żołnierzami sił pokojowych ONZ - a ich usługi są bardzo poszukiwane. DW uzyskała wyłączny dostęp do obozu paramilitarnego, w którym kobiety przygotowują...