Reklama

Orban: Węgry nie poprą sankcji na Rosję dotyczących energii jądrowej

Węgry nie poprą żadnych sankcji Unii Europejskiej nakładanych na Rosję, które dotyczyłyby energii jądrowej - poinformował szef rządu Viktor Orban. - To nie premier ma problem z sankcjami, ale cały naród zjednoczony przeciwko nim - dodał.

Premier odniósł się do wyników ostatnich konsultacji narodowych, w których 97 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko sankcjom (głosowało 1,4 mln Węgrów). - Dla moich wyników przy stole negocjacyjnym bardzo ważne jest, aby było jasne, że to nie premier Węgier ma problem z sankcjami, ale cały naród zjednoczony przeciwko nim - powiedział szef węgierskiego rządu w Radiu Kossuth.

"To nie jest nasza wojna"

Węgry nie poprą żadnych sankcji, które zwiększyłyby inflację - dodał Orban. W grudniu wyniosła ona 24,5 proc. i była najwyższa w całej Unii Europejskiej. Według premiera od lutego lub marca powinna ona jednak zacząć spadać, a pod koniec roku może wrócić do poziomu jednocyfrowego.

Reklama

Rząd Węgier podejmuje kroki, aby Węgry pozostawały z daleka od wojny; jeśli by tego nie robił, byłby w opozycji do woli narodu - powiedział Orban. - Od początku mówiliśmy, że to nie jest nasza wojna - podkreślił.

Węgrzy współpracują z Rosją przy rozbudowie swojej jedynej elektrowni jądrowej w Paksu w środkowej części kraju. Projekt ten należy do kluczowych przedsięwzięć rządu Viktora Orbana w sektorze energetycznym. Budowa dwóch nowych bloków o mocy 1200 MW każdy została na początku 2014 r. powierzona spółce Rosatom. Cała inwestycja ma kosztować około 12 mld euro, z czego 80 proc. kosztów ma pokryć rosyjski kredyt

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sankcje | Rosja | Węgry | Victor Orban

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy