Połączenie na linii Tusk - Zełenski. Wiadomo, o czym mówili
"Omówiliśmy postępy Ukrainy na ścieżce integracji europejskiej oraz priorytety sześciomiesięcznej prezydencji Polski w Radzie UE, która rozpoczyna się w styczniu" - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem. Ukraiński lider podkreślił również, że umówił się z szefem polskiego rządu na wzajemne wizyty w najbliższej przyszłości "dla lepszej koordynacji naszych wspólnych działań".

We wtorek wieczorem Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że odbył rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem. Prezydent poinformował na wstępie, że podziękował Polsce za stałe i niezachwiane wsparcie oraz realizację kolejnego pakietu pomocy wojskowej.
"Omówiliśmy postępy Ukrainy na ścieżce integracji europejskiej oraz priorytety sześciomiesięcznej prezydencji Polski w Radzie UE, która rozpoczyna się w styczniu" - podkreślił ukraiński lider.
Prezydent dodał, że wraz z szefem polskiego rządu umówił się również na wzajemne wizyty w najbliższej przyszłości "dla lepszej koordynacji naszych wspólnych działań" - czytamy.
Rozmowa Tusk - Zełenski. Premier wspomniał o negocjacjach pokojowych
Rozmowa między politykami została zapowiedziana przez premiera Donalda Tuska przed wtorkowym posiedzeniem rządu. Lider Koalicji Obywatelskiej poinformował wówczas, że Polska przejmuje przewodzenie w Radzie Unii Europejskiej, dlatego zaplanował serię rozmów z przywódcami Starego Kontynentu, w tym właśnie z Wołodymyrem Zełenskim.
- Nasza prezydencja będzie między innymi współodpowiedzialna za to, jak będzie wyglądał krajobraz polityczny i sytuacja być może w trakcie negocjacji, jakie być może - tu są wciąż znaki zapytania - rozpoczną się zimą tego roku (2025 - red.) - powiedział Donald Tusk.
Premier zaznaczył również, że we wtorek prosto z Kijowa do Warszawy przyjedzie lider CDU Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie przyszłym kanclerzem Niemiec po przyspieszonych wyborach do Bundestagu, jakie zaplanowano na 23 lutego 2025 roku.
- Pojutrze będzie u nas prezydent Emmanuel Macron, który będzie chciał poinformować o rezultatach rozmów paryskich, ponieważ doszło do krótkiego, ale ważnego spotkania między prezydentem-elektem Donaldem Trumpem a prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - podkreślił szef rządu.
Dodał również, że jest w stałym kontakcie z partnerami z krajów skandynawskich i bałtyckich, które traktują Polskę jako lidera przyszłych działań, których efektem będzie pokój w Ukrainie. - Bardzo mi zależy, aby Polska była tym państwem, które będzie nie tylko obecne, ale będzie nadawało ton rozstrzygnięciom, które mają dać nam bezpieczeństwo i zabezpieczyć polskie interesy - zaznaczył.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!