Śnieg już mamy. A kiedy pierwszy dzień zimy 2022?
Kiedy zaczyna się zima 2022? Data tej kalendarzowej co roku jest taka sama. Inaczej niż tej astronomicznej, która determinowana jest przesileniem. Obok tych dwóch funkcjonują jeszcze dwie zimy: meteorologiczna oraz fenologiczna. Wyjaśniamy różnice między nimi oraz sprawdzamy, kiedy zaczyna się zima 2022 w Polsce.
Początek astronomicznej zimy zbiega się z momentem przesilenia zimowego. Astronomiczna zima rozpoczyna się 21 lub 22 grudnia i trwa do równonocy wiosennej, która wypada z kolei 20 lub 21 marca. Na półkuli północnej pierwszy dzień zimy to jednocześnie najkrótszy dzień w roku 2022. Słońce góruje wówczas w zenicie równoleżnika Koziorożca.
Podczas przesilenia oś Ziemi nachylona jest pod kątem 23,5 stopnia do ekliptyki. Ta to płaszczyzna koła na sferze niebieskiej, wzdłuż którego obserwuje się roczny ruch Słońca. Dwa razy w roku jedna z półkul Ziemi osiąga wobec niego maksymalne nachylenie. W rezultacie jedna otrzymuje więcej światła słonecznego, a druga jego najmniejszą ilość, doświadczając przesilenia zimowego.
CZYTAJ TAKŻE: Najkrótszy dzień w roku? Słońca będzie jak na lekarstwo
Kiedy zaczyna się zima astronomiczna 2022? W tym roku jej początek to środa 21 grudnia. W zależności od regionu dzień potrwa wtedy około 7 godzin i 40 minut. Wschód słońca podczas pierwszego dnia astronomicznej zimy nastąpi ok. godz. 7.00 rano, a zachód po godz. 15. Im dalej na północ kraju, tym Słońce wzejdzie później.
Początek zimy kalendarzowej co roku jest taki sam. Ta stała data to 22 grudnia, a w tym roku pierwszy dzień kalendarzowej zimy przypada na czwarty dzień tygodnia. Zima potrwa aż do 21 marca, czyli do kalendarzowej wiosny, której data również się nie zmienia.
Zima meteorologiczna została ustalona dla potrzeb meteorologów i klimatologów. Ta już trwa, ponieważ jej początek to 1 grudnia 2022. Zima meteorologiczna służy do obliczania średnich statystycznych, aby móc zawsze porównywać te same okresy.