Reklama

Śnieg już mamy. A kiedy pierwszy dzień zimy 2022?

Kiedy zaczyna się zima 2022? Data tej kalendarzowej co roku jest taka sama. Inaczej niż tej astronomicznej, która determinowana jest przesileniem. Obok tych dwóch funkcjonują jeszcze dwie zimy: meteorologiczna oraz fenologiczna. Wyjaśniamy różnice między nimi oraz sprawdzamy, kiedy zaczyna się zima 2022 w Polsce.

Kiedy zaczyna się zima astronomiczna 2022?

Początek astronomicznej zimy zbiega się z momentem przesilenia zimowego. Astronomiczna zima rozpoczyna się 21 lub 22 grudnia i trwa do równonocy wiosennej, która wypada z kolei 20 lub 21 marca. Na półkuli północnej pierwszy dzień zimy to jednocześninajkrótszy dzień w roku 2022. Słońce góruje wówczas w zenicie równoleżnika Koziorożca. 

Podczas przesilenia oś Ziemi nachylona jest pod kątem 23,5 stopnia do ekliptyki. Ta to płaszczyzna koła na sferze niebieskiej, wzdłuż którego obserwuje się roczny ruch Słońca. Dwa razy w roku jedna z półkul Ziemi osiąga wobec niego maksymalne nachylenie. W rezultacie jedna otrzymuje więcej światła słonecznego, a druga jego najmniejszą ilość, doświadczając przesilenia zimowego.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Najkrótszy dzień w roku? Słońca będzie jak na lekarstwo

Kiedy zaczyna się zima astronomiczna 2022? W tym roku jej początek to środa 21 grudnia. W zależności od regionu dzień potrwa wtedy około 7 godzin i 40 minut. Wschód słońca podczas pierwszego dnia astronomicznej zimy nastąpi ok. godz. 7.00 rano, a zachód po godz. 15. Im dalej na północ kraju, tym Słońce wzejdzie później

Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa 2022?

Początek zimy kalendarzowej co roku jest taki sam. Ta stała data to 22 grudnia, a w tym roku pierwszy dzień kalendarzowej zimy przypada na czwarty dzień tygodnia. Zima potrwa aż do 21 marca, czyli do kalendarzowej wiosny, której data również się nie zmienia. 

Kiedy zaczyna się zima meteorologiczna 2022?

Zima meteorologiczna została ustalona dla potrzeb meteorologów i klimatologów. Ta już trwa, ponieważ jej początek to 1 grudnia 2022. Zima meteorologiczna służy do obliczania średnich statystycznych, aby móc zawsze porównywać te same okresy. 

Zima meteorologiczna daje więc pewność pomiarów, w przeciwieństwo do zim astronomicznej i termicznej, które mają "ruchome" daty. W zależności do krajów i regionów, pory meteorologiczne mogą mieć ustalone różne przedziały czasowe. Na półkuli północnej zima meteorologiczna trwa od 1 grudnia do 28 lutego

Kiedy zaczyna się zima fenologiczna 2022?

Zima fenologiczna to niejako jedna z pór roku zwierząt i roślin. Mimo że nie znają kalendarza, potrafią co roku rozpoczynać kwitnienie i rozmnażanie o właściwej dla siebie porze. Obserwacje naukowców pozwoliły na ustalenie ośmiu pór roku dla świata przyrody, zwanych fenologicznymi. To przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna, wczesne lato, lato, wczesna jesień, jesień i zima.

Kiedy zaczyna się zima fenologiczna 2022? Jej początek oraz koniec są zmienne, ponieważ determinują je pogodowe warunki. W przypadku zimy fenologicznej umownie oznacza ją trzeci kolejny dzień, kiedy maksymalna temperatura spada poniżej zera. Wegetacja roślin nie ma wtedy miejsca, a zima fenologiczna może zacząć się w listopadzie i trwać do kwietnia

CZYTAJ TAKŻE:

Nowe świadczenie dla emerytów. Dla kogo i na jakich zasadach?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima kalendarzowa | zima astronomiczna | pory roku | astronomowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy