Reklama

Reklama

Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku? Słońca będzie jak na lekarstwo

Najkrótszy dzień w roku to tylko kilka godzin słonecznego światła. Dobra informacja jest taka, że tuż po nim każda kolejna noc będzie krótsza. Na początku o kilkadziesiąt sekund, a z biegiem czasu o kilka minut. Sprawdzamy, kiedy wypada najkrótszy dzień w roku oraz o której godzinie wzejdzie i zajdzie wówczas Słońce. Odpowiadamy też, ile trwa najkrótszy dzień w roku.

Najkrótszy dzień w roku to moment, kiedy Słońce wznosi się nad horyzont na wysokość aż czterokrotnie niższą niż w najdłuższy dzień w roku. W kalendarzu Słowian traktowany był jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością. Najkrótszy dzień w roku to jednocześnie zapowiedź, że jasność po raz pierwszy od pół roku wygrywa z ciemnością. Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku?

Który dzień w roku jest najkrótszy?

Najkrótszy dzień w roku nierozerwalnie wiąże się z przesileniem zimowym. Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej. Najkrótszy dzień w roku, ze względu na długość roku słonecznego, który wynosi około 365 dni, 5 godzin i 49 minut i stosowania lat przestępnych, przypada 21 albo 22 grudnia.

Reklama

Który dzień jest najkrótszy w 2022 roku? W tym roku najdłuższa noc i najkrótszy dzień przypadają 21 grudnia. W ten dzień, zwanym również przesileniem grudniowym, promienie słońca mają najdłuższą drogę do pokonania w ciągu roku. Najkrótszy dzień w roku 2022 to jednocześnie początek astronomicznej zimy

Ile trwa najkrótszy dzień w roku 2022

To, ile trwa najkrótszy dzień w 2022 roku zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Różnice podyktowane są odmiennym kątem padania promieni słonecznych. Jak nietrudno się domyślić, najkrótszy dzień w roku będzie inny dla mieszkańców południowej Polski, a inny dla północy kraju.

 

Ile trwa najkrótszy dzień w roku? W 2022 roku pierwszy dzień astronomicznej zimy potrwa ok. 7 godzin i 40 minut. Najkrótszy dzień w roku będzie najkrótszy w najdalej wysuniętym na północ krańcu Polski, w rejonie Jastrzębiej Góry. W najbardziej wysuniętym na południe skraju Polski noc będzie o przeszło godzinę krótsza.

Najkrótszy dzień w roku. O której wschód i zachód Słońca?

Promieniami Słońca w najkrótszy dzień roku najdłużej będą cieszyć się mieszkańcy południowej Polski. Wschód słońca w Zakopanem 21 grudnia będzie miał miejsce o godz. 07:32. Zachód słońca w najkrótszy dzień w roku w stolicy Tatr nastąpi o godz. 15:43. To oznacza, że dzień będzie trwał 8 godz. i 11 minut.

W Jastrzębiej Górze wschód słońca w najkrótszy dzień w roku nastąpi o godz. 08:08. Zachód słońca będzie miał miejsce o godz. 15:21. To oznacza, że najkrótszy dzień w roku potrwa 7 godz. i 13 minut. Z kolei w Warszawie wschód Słońca będzie miał miejsce o godz. 07:43. W najkrótszy dzień w roku w stolicy Słońce zajdzie o godz. 15:25.

Czy najkrótszy dzień w roku wpływa na samopoczucie?

Gorsze samopoczucie w najkrótszy dzień w roku może wynikać z niedoboru witamin. Ze względu na nasze położenie geograficzne, mamy ograniczony dostęp do słonecznego światła, najważniejszego źródła witaminy D. Jej niedobory mogą wpływać na zwiększoną senność, zmęczenie, drażliwość, ból głowy lub mięśni.

Jak sobie pomóc w najkrótszy dzień w roku? Przede wszystkim warto dotlenić organizm, spędzając część dnia na świeżym powietrzu. Warto pobudzić wydzielanie endorfin fizyczną aktywnością. Obok jedzenia pełnowartościowych posiłków w najkrótszy dzień w roku, warto suplementować witaminę D. W zimie warto dostarczać organizmowi też innych witamin.

CZYTAJ TAKŻE:

Dieta keto, planetarna, a może zero waste? Czyli jak modnie (nie)jeść                       

Tak zapewnisz sobie dobry sen. Przed spaniem powinieneś jeść te produkty                       

Uważano go za wymarłego od 140 lat. Tak zareagowali naukowcy na odkrycie                       

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy