Reklama

Reklama

Zmiany w rządzie. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

Zaprzysiężenie Agnieszki Ścigaj w Pałacu Prezydenckim. Posłanka koła Polskie Sprawy złożyła przysięgę i przyjęła z rąk Andrzeja Dudy akt nominacji na stanowisko ministra. Ma się w rządzie zająć integracją społeczną, w tym falą uchodźców z Ukrainy - poinformował wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Prezydent wręczył także nominację na stanowisko wicepremiera szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi, który zastąpił na tym stanowisku Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS złożył rezygnację z funkcji w rządzie, by zająć się sprawami partii. Ministrami-członkami Rady Ministrów zostali Zbigniew Hoffmann i Włodzimierz Tomaszewski.

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę posłankę Agnieszkę Ścigaj na funkcję ministra-członka Rady Ministrów. O powołaniu posłanki koła Polskie Sprawy premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę. Dodał, że Ścigaj będzie w rządzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda powołał szefa MON Mariusza Błaszczaka na urząd wicepremiera. Błaszczak, który na tym stanowisku zastępuje lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, złożył przysięgę i odebrał akt nominacji z rąk prezydenta. Lider PiS złożył wcześniej rezygnację z funkcji w rządzie, by zająć się sprawami partii.

Reklama

Prezydent wyraził zadowolenie, że "zmiana na stanowisku szefa komitetu ds. bezpieczeństwa następuje w ciągu pięciu dni" od ustąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Jak zapowiadał wcześniej lider PiS, Błaszczak pokieruje komitetem. - To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety - ocenił polityk.

W rządzie także Zbigniew Hoffmann i Włodzimierz Tomaszewski 

Na funkcję ministra-członka Rady Ministrów prezydent powołał Zbigniewa Hoffmanna. Poseł PiS jest zastępcą szefa KPRM i sekretarzem komitetu ds. bezpieczeństwa. Hoffmannowi ma podlegać bieżący nadzór nad komitetem - informował wcześniej Jarosław Kaczyński.

Powołany w skład rządu został także Włodzimierz Tomaszewski. Wywodzący się z Partii Republikańskiej polityk zajął miejsce Michała Cieślaka, który niedawno zrezygnował z funkcji ministra w związku z incydentem na poczcie w Pacanowie.

Premier: Agnieszka Ścigaj w rządzie

- Po wielu rozmowach programowych doszliśmy do porozumienia z kołem Polskie Sprawy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając, że w skład rządu wchodzi posłanka wspomnianego koła Agnieszka Ścigaj.

- Pani poseł Agnieszka Ścigaj zajmie się w rządzie integracją społeczną, w tym falą uchodźców z Ukrainy - tłumaczył premier.

Agnieszka Ścigaj w rządzie. Paweł Szramka wystąpił z gestem sprzeciwu

Poseł Paweł Szramka, który współtworzył ze Ścigaj koło Polskie Sprawy, w geście sprzeciwu wobec nominacji, o której poinformowano w środę, odszedł z koła. 

Z kolei Porozumienie Jarosława Gowina, do którego należał poseł Andrzej Sośnierz (formalnie również członek koła Polskie Sprawy) zdecydowało o wyrzuceniu polityka ze swoich szeregów.

Krótka historia koła Polskie Sprawy

Koło Polskie Sprawy zostało założone rok temu - pod koniec kwietnia 2021 roku. Założycielami Polskich Spraw byli związani wcześniej z Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka. 

Powstanie nowa partia? Agnieszka Ścigaj: Rozważamy to

Później dołączył do nich wybrany z list PiS poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz, który nie zgadzał się ze swoim macierzystym obozem politycznym. Do Polskich Spraw dołączyli również, opuszczając PiS, Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska. 

Niedługo po tym Janowska powróciła na łono klubu PiS, przystępując do Partii Republikańskiej Adama Bielana, która jest częścią Zjednoczonej Prawicy. Obecnie w kole jest trzech posłów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy