Reklama

Ustawa o SN w Senacie. Grodzki podał, kiedy ruszą prace

Senat zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym na posiedzeniu prawdopodobnie 31 stycznia - przekazał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak podkreślił, w Senacie trwają konsultacje z prawnikami i ze środowiskami opiniotwórczymi oraz analizy w senackich komisjach. Dodał, że "ma marzenie, żeby Sejm choć raz te nasze poprawki przyjął". Jest to jednak wątpliwe, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział w Polsat News, że jego ugrupowanie będzie głosowało przeciwko ewentualnym propozycjom Senatu.

Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył PiS. Według autorów nowelizacji ma ona wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw nowelizacji. Trafi ona teraz do prac w Senacie. W sejmowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia, ale mimo to zdecydowana większość opozycji wstrzymała się od głosu, umożliwiając przyjęcie nowelizacji. Analogiczne do sejmowych poprawki, według zapowiedzi polityków opozycji, mają być zgłoszone w Senacie.

Reklama

We wtorek w Białej Podlaskiej Grodzki mówił, że Senat przygotuje "takie poprawki, które spowodują, że ta ustawa wróci do Sejmu lepsza". - Miałbym marzenie, żeby Sejm choć raz te nasze poprawki przyjął, bo wtedy daje to ogromną gwarancję, że Komisja Europejska otworzy ten skarbczyk z pieniędzmi. Apeluję o to, bo ten taniec wokół KPO uprawiany przez partię rządzącą czy koalicję rządzącą, odbywa się ze szkodą dla nas - powiedział Grodzki.

Grodzki: Ziobrę powinno się natychmiast odwołać

Marszałek ocenił ponadto, że minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro powinien zostać natychmiast odwołany. 

- Jeżeli członek Zjednoczonej Prawicy - Solidarna Polska - mówi jawnie, że jest przeciwko tej ustawie i głosuje przeciwko, jeżeli mówi, że jest przeciwko ustawie wiatrakowej, a to jest następny kamień milowy, i to z tych strategicznych, to coś jest nie tak. To znaczy, że pan premier nie panuje nad swoimi podwładnymi. Pan minister Ziobro powinien być natychmiast odwołany, ale to jest ich sprawa - powiedział Grodzki.

Zbigniew Ziobro zapowiedział we wtorek w Polsat News, że jeśli Senat wprowadzi poprawki do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, posłowie Solidarnej Polski zagłosują przeciw nim. Wcześniej, wypowiadając się jeszcze o projekcie nowelizacji ustawy o SN, Ziobro mówił, że "Komisja Europejska działa metodami zorganizowanej grupy przestępczej, bezprawnym szantażem wymuszając zmiany w polskim porządku prawnym, sprzecznych z polską suwerennością" i dlatego Solidarna Polska "nigdy nie będzie uczestniczyć w pisaniu ustaw pod dyktando brukselskich urzędników". Ziobro oświadczył też we wtorek, że jego ugrupowanie jest też przeciwko tzw. ustawie wiatrakowej.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy