Reklama

Święta nakazane w maju. Sprawdź, czy to dni wolne od pracy

Święta nakazane w maju to Wniebowstąpienie Pańskie oraz Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Według Kościoła katolickiego w tych dniach powinniśmy uczestniczyć we mszy świętej. Co z dniami wolnymi? Czy te dwa dni majowe są wolne od pracy? Sprawdź dokładne daty świąt nakazanych w maju i dowiedz się, jakie mają znaczenie.

Jakie święta nakazane czekają nas jeszcze w Kościele katolickim w maju?

Według Kościoła katolickiego święta nakazane są również dniami świątecznymi, a więc takimi, które powinny być uroczyście obchodzone. W jaki sposób? Wierni w tych dniach mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej i powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Święta nakazane w kościele katolickim ustalane są przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Określa on prawa i obowiązki osób będących członkami Kościoła.

Reklama

W maju czekają nas jeszcze następujące święta nakazane:

  • Wniebowstąpienie Pańskie;
  • Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki.

Wniebowstąpienie Pańskie wypada 21 maja 2023 roku, a Zielone Świątki 28 maja 2023 rokuObydwa święta nakazane obchodzone będą w niedziele

Jak obchodzi się święta nakazane w maju?

Jednym ze świąt nakazanych w maju jest Wniebowstąpienie Pańskie. Uroczystość obchodzi się ze względu na pamiątkę wydarzeń z Dziejów Apostolskich, a także Ewangelii św. Łukasza oraz Ewangelii św. Marka. Według Kościoła katolickiego Jezus po 40 dniach od Zmartwychwstania wstąpił do nieba. Zdarzenie to miało miejsce na Górze Oliwnej. 

Kolejnym świętem nakazanym obchodzonym w maju jest Zesłanie Ducha Świętego. Wydarzenie to zapowiadano już w Starym Testamencie, a ponownie przepowiedział je Jezus przed wniebowstąpieniem. Według Kościoła katolickiego święto obchodzi się ze względu na pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego w Wieczerniku na apostołów i Maryję. 

Zobacz więcej: Zmiana przepisów dotknie pracowników. Rząd chce wykorzystać nowe informacje

Oba święta są nakazane i dlatego należy obchodzić je według Kodeksu Prawa Kanonicznego. W tym dniu wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej oraz powstrzymywać się od prac niekoniecznych.

W dzień Zielonych Świątek przetrwała tradycja dekorowania domów, a także kapliczek kwiatami i ziołami

Czy święta nakazane w maju są dniami wolnymi od pracy?

Święta nakazane w maju obchodzone są w niedziele i nie otrzymamy za nie dodatkowego dnia wolnego od pracy. Te dwa święta nakazane przypadają na dwie niedziele z rzędu, czyli 21 maja oraz 28 maja.

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego było zwykle obchodzone w czwartek, 40 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim. Od 2004 roku przypada na VII Niedzielę Wielkanocną. Zmiana ta miała umożliwić udział w uroczystościach większej liczbie wiernych, bo nigdy nie był to dzień wolny od pracy

Święto Zesłania Ducha Świętego kończy okres Świąt Wielkanocnych i przypada tym razem na 50. dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim, które miało miejsce w Wielkanoc. W praktyce jednak Zielone Świątki obchodzimy 49 dnia po Wielkanocy, aby święto wypadło w niedzielę

CZYTAJ TAKŻE:

Święta nakazane w Polsce w 2023. Kiedy trzeba iść na mszę? Święta obowiązkowe

Hiszpański Kościół zrzeka się zwolnienia z dwóch podatków

Papież Franciszek na Węgrzech. Mówił o wojnie w Ukrainie i nacjonalizmie

Oglądaj więcej:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy