Wielki Tydzień: Co się wydarzyło w Wielki Wtorek? Co robił Jezus?

Oprac.: Jan Kincel

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
29
Udostępnij

Wielkanoc to najważniejszy okres w roku dla katolików. Ma przypominać wiernym o śmierci, ale także zmartwychwstaniu Jezusa. Okresem przygotowującym do Triduum Paschalnego jest Wielki Tydzień. Sprawdź, co wydarzyło się w Wielki Wtorek i jak katolicy powinni obchodzić ten dzień.

Wielki Wtorek — dzień, w którym dowiedzieliśmy się o przyszłej zdradzie Judasza
Wielki Wtorek — dzień, w którym dowiedzieliśmy się o przyszłej zdradzie Judasza123RF/PICSEL

Co robił Jezus w Wielki Wtorek?

Zgodnie z Ewangelią świętego Jana w Wielki Wtorek Jezus wraz z apostołami spożywał uroczystą kolację. W pewnym momencie wypowiedział słowa: "Jeden z was mnie zdradzi". Wtedy Szymon Piotr zapytał Chrystusa: "Panie, kto to jest?". Jezus odpowiedział: "To ten, dla którego zamoczę kawałek chleba i dam mu". Następnie wziął chleb, zamoczył w winie i podał kawałek Judaszowi. Ten zjadł go i opuścił pomieszczenie.

Przed zakończeniem wieczerzy Jezus powiedział jeszcze do apostołów: "Dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie". Jednak Szymon Piotr nie chciał przyjąć do wiadomości, że zostawi swojego nauczyciela i oznajmił: "Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść z Tobą? Życie swoje oddam za Ciebie!". Wtedy Jezus wypowiedział do niego jedne z najbardziej znanych słów z Ewangelii — "Zanim kogut zapieje, trzykrotnie się Mnie zaprzesz".

Jak katolicy powinni obchodzić Wielki Wtorek?

Okres między Niedzielą Palmową a Wielkim Czwartkiem nie charakteryzuje się specjalnymi obrzędami w Kościele. Jak cały Wielki Tydzień, jest to dzień, który należy poświęcić na zadumę nad śmiercią Jezusa. Jednak Wielki Wtorek uznawany jest za dzień pojednania. Warto zastanowić się, czy i z jakiego powodu prowadzimy spory z bliskimi bądź innymi ludźmi, a następnie dążyć do zgody.

W wierzeniach ludowych Wielki Wtorek był granicą dwóch czynności — porządków oraz wychodzenia w pole. W pierwszym przypadku uważano, że sprzątanie domostw po tym dniu przynosi pecha. W drugim — wierzono, że sianie w Wielki Tydzień oznacza wielkie plony. Od Wielkiego Czwartku nie można było jednak "grzebać w ziemi", więc Wielki Wtorek był jednym z ostatnich dni na prace polowe.

Dlaczego Wielki Wtorek jest "wielki"?

Wielki Wtorek jest trzecim dniem Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Jest to okres, który ma na celu upamiętnienie ostatnich dni Jezusa Chrystusa. Jego celem jest wprowadzenie wiernych w czas zadumy i refleksji prowadzący do najważniejszego święta katolickiego — Zmartwychwstania Pańskiego.

Zobacz także:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schetyna: Wizyta Zełenskiego w Polsce jest ważna i symboliczna
      Schetyna: Wizyta Zełenskiego w Polsce jest ważna i symbolicznaRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      17
      Super
      relevant
      5
      Hahaha
      haha
      4
      Szok
      shock
      2
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      1
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      29
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na