Wielkanoc - co włożyć do koszyczka wielkanocnego?
Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się na Zachodzie w VIII wieku, natomiast w Polsce ta tradycja jest obecna od XIV wieku. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego święcenie pokarmów odbywa się Wielką Sobotę, dzień przed zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Tradycja ta ma zapewnić nam obfitość, pomyślność, zdrowie i płodność. W związku z tym, w wielkanocnym koszyczku powinny znajdować się: chleb, jajka, sól, pieprz, wędlina, chrzan, baranek oraz babka wielkanocna.
Wielkanoc - święconka i jej symbolika
Produkty, które święcimy mają przypisaną symbolikę.
- Chleb to dla katolików najważniejszy symbol. Symbolizuje ciało Jezusa Chrystusa. Ma zapewnić dostatek, sytość i pomyślność.
- Jajko symbolizuje płodność, życie, a także rodzącą się do życia przyrodę.
- Sól i pieprz jest symbolem oczyszczenia, trwałości, prawdy i nieśmiertelności.
- Wędlina symbolizuje zdrowie, płodność oraz dostatek.
- Chrzan to symbol siły fizycznej oraz zwycięstwa nad żalem.
- Baranek symbolizuje ofiarność, posłuszeństwo, a także zwycięstwo życia nad śmiercią.
- Babka wielkanocna to symbol umiejętności i doskonałości, jest także nawiązaniem do przyjaźni i relacji człowieka z naturą.
Wielkanoc - pisanki. Skąd ten zwyczaj?
Święta Wielkanocne trudno sobie wyobrazić bez pisanek. Zwyczaj malowania jajek pojawił się wiele wieków temu w Egipcie, Cesarstwie Rzymskim oraz Mezopotamii. Najstarsze pisanki pochodzą prawdopodobnie z terenów Temerskiej Mezopotamii.
Natomiast w Polsce zwyczaj malowania jajek pojawił się w X wieku. Pisanki symbolizują nadzieję, pomyślność, zwycięstwo dobra nad złem. Ważną rolę w malowaniu jajek odgrywają także kolory. Barwy fioletowa i niebieska symbolizują Wielki Post. Kolor czerwony oznacza krew Jezusa Chrystusa i odrodzenie. Natomiast barwy żółta zielona i brązowa to symbol radości, bogactwa i dostatku.
Wielkanoc - czym jest śmigus dyngus?
Śmigus-dyngus zwany lanym poniedziałkiem to prawdopodobnie prastary słowiański zwyczaj. Pierwsza wzmianka o śmigusie-dyngusie pochodzi z XIV wieku i jest autorstwa czeskiego kaznodziei.
W Polsce lany poniedziałek znany jest od XV wieku. Zgodnie z przesądem polewanie wodą oznaczało dawniej oczyszczenie, szczęście, dostatek, miało też zapewnić płodność. Obecnie zwyczaj śmigusa-dyngusa praktykowany jest szczególnie na wsiach.