Reklama

Aż 35 dni wolnych od pracy. Te osoby skorzystają z dodatkowego urlopu

Dodatkowy urlop wynika z nowych przepisów, które zostały już uchwalone przez Sejm i Senat, a teraz oczekują na podpis prezydenta. Będą dotyczyć urlopu opiekuńczego oraz z tytułu siły wyższej. Wszystko za sprawą wdrażania unijnych dyrektyw work life balance i tzw. rodzicielskiej. Kto będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu?

Dodatkowy urlop. Znaczące zmiany w Kodeksie Pracy

Polska musi dostosować się do dyrektyw unijnych: work life balance i tzw. rodzicielskiej. Obie mają na celu pomoc w pogodzeniu życia prywatnego z tym zawodowym

Do tej pory pracownikom przysługiwało 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Po wejściu w życie nowych przepisów do tej puli zostanie doliczonych kilka kolejnych dni wolnych.

Reklama

Co jeszcze zmieni się według nowych przepisów? Zmiany to między innymi:

  • wydłużony urlop tacierzyński;
  • elastyczna praca dla rodziców maksymalnie 8-letnich dzieci oraz opieka nad starszymi, chorymi członkami rodziny;
  • zmiana przepisów dotyczących nadgodzin i delegacji dla rodziców dzieci do maksymalnie 8. roku życia (przypomnijmy, że wcześniej dotyczyło to maksymalnie 4-letnich dzieci).

Urlop opiekuńczy i urlop z tytułu siły wyższej

Nowe przepisy zatwierdzone przez Sejm i Senat rzeczywiście dotyczą zwiększenia liczby dni urlopu, jednak nie będą one urlopem stricte wypoczynkowym. Dodatkowe dni wolne to:

  • urlop opiekuńczy - zgodnie z zasadą dyrektywy rodzicielskiej pracownicy będą mogli ubiegać się o urlop z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, chorym lub starszym członkiem rodziny, a nawet nad konkubentem lub konkubiną. W Polsce w 2023 roku będą przysługiwały 2 dni opieki nad dzieckiem i aż 5 dni opieki ogólnej;
  • urlop z tytułu siły wyższej - dodatkowe 2 dni będą przysługiwać na losowe, niezależne od pracownika sytuacje. Ten typ urlopu ma na celu spełnienie dyrektywy work life balance. Ma ona ułatwić zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, a co za tym idzie - pełną kontrolę nad zarządzaniem swoim czasem.

Wymiar urlopu wypoczynkowego nie ulegnie zmianie. Nadal będzie to 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy.

Niezmienny pozostaje też wcześniejszy przepis opieki nad dzieckiem - nadal będzie wynosić 2 dni.

Czy dodatkowy urlop będzie płatny?

Niestety dodatkowe dni urlopowe nie będą całkowicie płatne. Zgodnie z nowymi przepisami urlop opiekuńczy będzie bezpłatny, natomiast urlop z tytułu siły wyższej będzie płatny w 50 proc.

Czytaj także: Jak wziąć urlop na żądanie i ile dni przysługuje pracownikowi?

Co trzeba zrobić, aby dostać dodatkowy urlop?

Pracodawca będzie mógł udzielić dodatkowego urlopu przy złożeniu odpowiedniego wniosku. W przypadku urlopu opiekuńczego należy wystosować pismo najpóźniej dzień przed jego rozpoczęciem, a w treści zawrzeć dane chorej osoby, stopień pokrewieństwa oraz przyczynę.

Z kolei w przypadku urlopu z tytułu siły wyższej pracownik będzie musiał wystosowania wniosek najpóźniej w dniu rozpoczęcia takiego urlopu, podobnie jak w przypadku urlopu na żądanie.

Czytaj także:

Rząd zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy. Dłuższy urlop rodzicielski i nowy urlop opiekuńczy

Urlop tacierzyński nawet 23 tygodnie. Ale wszystko zależy od matki dzieci

Długie weekendy 2023. Zaplanuj dobrze dni wolne i urlop w tym roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urlop opiekuńczy | praca | kodeks pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy