Reklama

Wielkanoc

Wtorek, 30 stycznia 2024 (15:36)AktualizacjaWtorek, 6 lutego 2024 (14:12)

Wielkanoc, czyli Święta Wielkanocne, to najstarsze, a zarazem najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. To czas upamiętniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i dają wierzącym nadzieję na życie wieczne. Wielkanoc poprzedza Wielki Post, który trwa 40 dni. Ostatni jego tydzień, który otwiera Niedziela Palmowa nazywany jest Wielkim Tygodniem.

Wielkanoc
Wielkanoc/123RF/PICSEL/123RF/PICSEL

Wielkanoc

  • W 2024 roku Wielkanoc wypada 31 marca  ​

Wielkanoc - historia świąt wielkanocnych

Święta Wielkanocne to najstarsze święta kościoła katolickiego, które obchodzone są od II wieku. Natomiast w Polsce to święto celebrowane jest od X wieku. Wielkanoc wywodzi się z Judaizmu. W kulturze żydowskiej w tym czasie wiosną celebrowano Paschę, czyli zgodnie ze Starym Testamentem - wyjście Izraelitów z Egiptu, co oznaczało koniec niewoli. Kościół katolicki w czasie Wielkanocy obchodzi zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Kiedy są święta wielkanocne w 2024 roku?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a jego data związana jest z fazami księżyca. W 325 roku podczas soboru nicejskiego przyjęto, że Święta Wielkanocne będą obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Według przyjętych zasad Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2024 roku Święta Wielkanocne będą obchodzone 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek).

Wielkanoc - Wielki Tydzień, kiedy przypada?

Bardzo ważnym czasem dla chrześcijan jest Wielki Tydzień, poprzedzający Święta Wielkanocne. Rozpoczyna się on od Niedzieli Palmowej, która w 2024 roku przypada na 24 marca. Niedziela Męki Pańskiej upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W związku z uroczystością wierni przynoszą do kościoła palmy. Zwyczaj ich święcenia jest kultywowany od XI wieku. 

Szczególnym czasem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne - czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W czasie tych trzech dni katolicy celebrują najważniejsze wydarzenia w historii Kościoła: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie.

Wielkanoc -  znaczenie Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, oraz ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa.

Wielki Piątek to okres smutku żałoby i skupienia. Tego dnia nie odprawia się w kościele mszy. Natomiast wierni uczestniczą w wieczornej Liturgii Męki Pańskiej, której ważnym elementem jest adoracja krzyża. W wielu miastach w Wielki Piątek jest się Droga Krzyżowa

W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościoła poświęcić pokarmy oraz odwiedzić Grób Pański. W tym dniu nie jest odprawiana msza święta. Wielka Sobota kończy się po zmroku, a następnie odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej (tzw. msza rezurekcyjna), która należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Stąd często rezurekcja odprawiana jest w poranek wielkanocny. W 2024 roku Triduum Paschalne rozpoczyna się 28 marca, a kończy 31 marca.

Wielkanoc -  co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się na Zachodzie w VIII wieku, natomiast w Polsce ta tradycja jest obecna od XIV wieku. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego święcenie pokarmów odbywa się Wielką Sobotę, dzień przed zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Tradycja ta ma zapewnić nam obfitość, pomyślność, zdrowie i płodność. W związku z tym, w wielkanocnym koszyczku powinny znajdować się: chleb, jajka, sól, pieprz, wędlina, chrzan, baranek oraz babka wielkanocna.

Wielkanoc - święconka i jej symbolika

Produkty, które święcimy mają przypisaną symbolikę.

  • Chleb to dla katolików najważniejszy symbol. Symbolizuje ciało Jezusa Chrystusa. Ma zapewnić dostatek, sytość i pomyślność.
  • Jajko symbolizuje płodność, życie, a także rodzącą się do życia przyrodę.
  • Sól i pieprz jest symbolem oczyszczenia, trwałości, prawdy i nieśmiertelności.
  • Wędlina symbolizuje zdrowie, płodność oraz dostatek.
  • Chrzan to symbol siły fizycznej oraz zwycięstwa nad żalem.
  • Baranek symbolizuje ofiarność, posłuszeństwo, a także zwycięstwo życia nad śmiercią.
  • Babka wielkanocna to symbol umiejętności i doskonałości, jest także nawiązaniem do przyjaźni i relacji człowieka z naturą.

Wielkanoc - pisanki. Skąd ten zwyczaj? 

Święta Wielkanocne trudno sobie wyobrazić bez pisanek. Zwyczaj malowania jajek pojawił się wiele wieków temu w Egipcie, Cesarstwie Rzymskim oraz Mezopotamii. Najstarsze pisanki pochodzą prawdopodobnie z terenów Temerskiej Mezopotamii.

Natomiast w Polsce zwyczaj malowania jajek pojawił się w X wieku. Pisanki symbolizują nadzieję, pomyślność, zwycięstwo dobra nad złem. Ważną rolę w malowaniu jajek odgrywają także kolory. Barwy fioletowa i niebieska symbolizują Wielki Post. Kolor czerwony oznacza krew Jezusa Chrystusa i odrodzenie. Natomiast barwy żółta zielona i brązowa to symbol radości, bogactwa i dostatku.

Wielkanoc - czym jest śmigus dyngus?

Śmigus-dyngus zwany lanym poniedziałkiem to prawdopodobnie prastary słowiański zwyczaj. Pierwsza wzmianka o śmigusie-dyngusie pochodzi z XIV wieku i jest autorstwa czeskiego kaznodziei. 

W Polsce lany poniedziałek znany jest od XV wieku. Zgodnie z przesądem polewanie wodą oznaczało dawniej oczyszczenie, szczęście, dostatek, miało też zapewnić płodność. Obecnie zwyczaj śmigusa-dyngusa praktykowany jest szczególnie na wsiach.

Wielkanoc - Wiadomości

Czwartek, 2 maja 2024 (12:55)
Grupa Polsat-Interia z zasięgiem 20,9 mln RU została - drugi raz w tym roku - nr 1 wśród wydawców internetowych w Polsce. Według badań Mediapanelu (kwiecień 2024) wyprzedziła Grupę Wirtualna Polska...

Wielkanoc - Wideo

Niedziela, 9 kwietnia 2023 (19:51)
Wojna w Ukrainie to jeden z tematów, który według polityków zagości przy świątecznym stole, podobnie jak drożyna. Święta powinny jednak łączyć nie dzielić - dlatego na ten czas nawet politycy...