Reklama

Wielkanoc

Wtorek, 30 stycznia 2024 (15:36)AktualizacjaŚroda, 2 kwietnia 2025 (12:29)

Wielkanoc, czyli Święta Wielkanocne, to najstarsze, a zarazem najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. To czas upamiętniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i dają wierzącym nadzieję na życie wieczne. Wielkanoc poprzedza Wielki Post, który trwa 40 dni. Ostatni jego tydzień, który otwiera Niedziela Palmowa nazywany jest Wielkim Tygodniem.

Wielkanoc
Wielkanoc/123RF/PICSEL/123RF/PICSEL

Wielkanoc - najważniejsze informacje

  • W 2024 roku Wielkanoc wypadła 31 marca
  • W 2025 roku Wielkanoc wypada 20 kwietnia

Wielkanoc - historia świąt wielkanocnych

Święta Wielkanocne to najstarsze święta kościoła katolickiego, które obchodzone są od II wieku. Natomiast w Polsce to święto celebrowane jest od X wieku. Wielkanoc wywodzi się z Judaizmu. W kulturze żydowskiej w tym czasie wiosną celebrowano Paschę, czyli zgodnie ze Starym Testamentem - wyjście Izraelitów z Egiptu, co oznaczało koniec niewoli. Kościół katolicki w czasie Wielkanocy obchodzi zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Kiedy były święta wielkanocne w 2024 roku?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a jego data związana jest z fazami księżyca. W 325 roku podczas soboru nicejskiego przyjęto, że Święta Wielkanocne będą obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Według przyjętych zasad Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2024 roku Święta Wielkanocne były obchodzone 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek).

Kiedy wypada Wielkanoc w 2025 roku?

Kiedy są święta wielkanocne w 2025 roku? Aby dowiedzieć się, kiedy wypadnie Wielkanoc w 2025 roku, trzeba sprawdzić, kiedy jest pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Wielkanoc w 2025 r. wypada 20 kwietnia (niedziela) oraz 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

Wielkanoc - Wielki Tydzień, kiedy przypada?

Bardzo ważnym czasem dla chrześcijan jest Wielki Tydzień, poprzedzający Święta Wielkanocne. Rozpoczyna się on od Niedzieli Palmowej, która w 2024 roku wypadła 24 marca. W 2025 roku Niedziela Palmowa wypada 13 kwietniaNiedziela Męki Pańskiej upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W związku z uroczystością wierni przynoszą do kościoła palmy. Zwyczaj ich święcenia jest kultywowany od XI wieku. 

Szczególnym czasem Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne - czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W czasie tych trzech dni katolicy celebrują najważniejsze wydarzenia w historii Kościoła: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie.

Wielkanoc -  znaczenie Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa.

Wielki Piątek to okres smutku żałoby i skupienia. Tego dnia nie odprawia się w kościele mszy. Natomiast wierni uczestniczą w wieczornej Liturgii Męki Pańskiej, której ważnym elementem jest adoracja krzyża. W wielu miastach w Wielki Piątek jest się Droga Krzyżowa

W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościoła poświęcić pokarmy oraz odwiedzić Grób Pański. W tym dniu nie jest odprawiana msza święta. Wielka Sobota kończy się po zmroku, a następnie odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej (tzw. msza rezurekcyjna), która należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Stąd często rezurekcja odprawiana jest w poranek wielkanocny. W 2024 roku Triduum Paschalne rozpoczyna się 28 marca, a kończy 31 marca.

Wielkanoc -  co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się na Zachodzie w VIII wieku, natomiast w Polsce ta tradycja jest obecna od XIV wieku.

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego święcenie pokarmów odbywa się Wielką Sobotę, dzień przed zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Tradycja ta ma zapewnić nam obfitość, pomyślność, zdrowie i płodność.

Jakie pokarmy powinny znajdować się w koszyczku wielkanocnym? Zgodnie ze zwyczajem i nauką Kościoła w wielkanocnym koszyczku powinny znajdować się: chleb, jajka, sól, pieprz, wędlina, chrzan, baranek oraz babka wielkanocna.

Wielkanoc - święconka i jej symbolika

Produkty, które święcimy podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, mają przypisaną symbolikę.

  • Chleb to dla katolików najważniejszy symbol. Symbolizuje ciało Jezusa Chrystusa. Ma zapewnić dostatek, sytość i pomyślność.
  • Jajko symbolizuje płodność, życie, a także rodzącą się do życia przyrodę.
  • Sól i pieprz jest symbolem oczyszczenia, trwałości, prawdy i nieśmiertelności.
  • Wędlina symbolizuje zdrowie, płodność oraz dostatek.
  • Chrzan to symbol siły fizycznej oraz zwycięstwa nad żalem.
  • Baranek symbolizuje ofiarność, posłuszeństwo, a także zwycięstwo życia nad śmiercią.
  • Babka wielkanocna to symbol umiejętności i doskonałości, jest także nawiązaniem do przyjaźni i relacji człowieka z naturą.

Wielkanoc - pisanki i kraszanki. Skąd ten zwyczaj? 

Święta Wielkanocne trudno sobie wyobrazić bez pisanek lub kraszanek. Zwyczaj malowania jajek lub innego ich zdobienia pojawił się wiele wieków temu w Egipcie, Cesarstwie Rzymskim oraz Mezopotamii. Najstarsze pisanki pochodzą prawdopodobnie z terenów Temerskiej Mezopotamii.

Natomiast w Polsce zwyczaj malowania jajek pojawił się w X wieku. Pisanki symbolizują nadzieję, pomyślność, zwycięstwo dobra nad złem. Ważną rolę w malowaniu jajek odgrywają także kolory. Barwy fioletowa i niebieska symbolizują Wielki Post. Kolor czerwony oznacza krew Jezusa Chrystusa i odrodzenie. Natomiast barwy żółta zielona i brązowa to symbol radości, bogactwa i dostatku.

Jaka jest różnica między pisanką a kraszanką? 

Czy pisanka i kraszanka to jest to samo? Choć pisanki i kraszanki, to ozdobione na Wielkanoc jajka, to przyjmuje się rozróżnienie między nimi. Innymi słowy - pisanka i kraszanka to nie całkiem to samo.

Kraszanka to jajko, które jest tylko barwione. Z kolei pisanka to jajko, które może być barwione, ale ma także narysowane, namalowane lub wyryte wzory. Zazwyczaj takie desenie są zgodne z lokalną tradycją.

Wielkanoc - czym jest śmigus dyngus?

Śmigus-dyngus zwany lanym poniedziałkiem to prawdopodobnie prastary słowiański zwyczaj. Pierwsza wzmianka o śmigusie-dyngusie pochodzi z XIV wieku i jest autorstwa czeskiego kaznodziei. 

W Polsce lany poniedziałek znany jest od XV wieku. Zgodnie z przesądem polewanie wodą oznaczało dawniej oczyszczenie, szczęście, dostatek, miało też zapewnić płodność. Obecnie zwyczaj śmigusa-dyngusa praktykowany jest szczególnie na wsiach.

Wielkanoc - Wiadomości

Poniedziałek, 21 kwietnia 2025 (20:31)
- To symbol pokazujący, że coś się dzieje. Wybrał dzień swojej śmierci - tak komentowała śmierć papieża Franciszka jedna z wiernych przebywająca tego dnia w Lourdes. Przebywający tam pielgrzymi...
Poniedziałek, 21 kwietnia 2025 (19:19)
- Papież Franciszek troszczył się o najtrudniejsze sprawy świata, modlił się o opamiętanie podnoszących rękę na drugiego człowieka, niezmordowanie apelował o przerwanie spirali nienawiści i...
Poniedziałek, 21 kwietnia 2025 (15:35)
- Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wzywał w swoim wielkanocnym orędziu papież Franciszek. Ojciec Święty w Wielką Niedzielę pojawił się na balkonie bazyliki...
Poniedziałek, 21 kwietnia 2025 (10:09)
Na Placu Świętego Piotra w Watykanie gromadzą się tłumy. Wierni chcą pożegnać papieża Franciszka, który zmarł w poniedziałek rano. Dzień wcześniej Ojciec Święty pojawił się po raz ostatni na...
Poniedziałek, 21 kwietnia 2025 (06:00)
Lany poniedziałek to wyjątkowy dzień dla wszystkich wierzących. Jest to bowiem drugi dzień świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Ma on jednak także ciekawe, świeckie tradycje.
Niedziela, 20 kwietnia 2025 (17:12)
"Tegoroczne Święta Wielkanocne przychodzi mi spędzać w miejscu, które nigdy nie powinno stać się symbolem represji politycznych" - stwierdził Dariusz Matecki w składanych "życzeniach z aresztu"....
Niedziela, 20 kwietnia 2025 (10:27)
Papież Franciszek pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra na południowe błogosławieństwo Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. - Drodzy bracia i siostry, dobrych Świąt Wielkanocy -...
Niedziela, 20 kwietnia 2025 (06:35)
Spokoju, radości i nadziei na zwycięstwo dobra nad złem - tego z okazji Wielkanocy życzy para prezydencka. Jak przypomina Agata Kornhauser-Duda, tegoroczna Wielkanoc jest szczególna, bo obchodzą ją...
Niedziela, 20 kwietnia 2025 (06:00)
Pytaniem, które od wieków zajmuje zarówno teologów, jak i historyków, jest: kto jako pierwszy spotkał Zmartwychwstałego Chrystusa? Odpowiedź można znaleźć w Ewangeliach, choć niektóre relacje...

Wielkanoc - Wideo

Niedziela, 31 marca 2024 (21:02)
Dominikanin o. Roman Bielecki podkreślił w programie ''Gość Wydarzeń'', że "życzy sobie, by dobre gesty były dla siebie nie tylko od święta". - Możemy np. zmieniać sposób, w jaki ze sobą...
Niedziela, 9 kwietnia 2023 (19:51)
Wojna w Ukrainie to jeden z tematów, który według polityków zagości przy świątecznym stole, podobnie jak drożyna. Święta powinny jednak łączyć nie dzielić - dlatego na ten czas nawet politycy...
Czwartek, 6 kwietnia 2023 (20:05)
"Jeśli idzie o religijność, obserwujemy zmiany. Nie zgadzam się z tym, że one są w Polsce największe na tle innych państw Europy. Podobne tempo (...) obserwowano np. w Wielkiej Brytanii" - mówił w...
Przejdź na