Reklama

Premier Morawiecki w BBC: Mocodawca Łukaszenki jest na Kremlu

- Rosja jest bardzo dobra w propagandzie (...) Próbuje wywierać ogromną presję na Unię Europejską, aby się rozpadła - podkreśla premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla BBC World. Szef rządu w rozmowie ze stacją ostrzegł, iż Rosja próbuje na różne sposoby destabilizować Unię Europejską.

Wywiad został przeprowadzony w czasie wizyty polskiego premiera w Londynie 26 listopada, w trakcie której został on przyjęty przez szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona. 

Morawiecki: Rosja próbuje wywierać presję na UE

Szef polskiego rządu mówił, że bezpośrednim sprawcą kryzysu migracyjnego jest przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, ale ma on swojego mocodawcę.

- A jego mocodawca jest na Kremlu. Wszystkie elementy układanki razem wzięte nie przedstawiają zbyt dobrego obrazu. Istnieje zagrożenie dla Ukrainy, gromadzenie wojsk wokół Ukrainy, presja poprzez wszystkie kanały związane z energetyką, w szczególności ceny gazu i ropy - tłumaczył premier w wywiadzie dla BBC World.

Reklama

- Rosja jest bardzo dobra w propagandzie i zwiększa swoją propagandę bardzo mocno w tych dniach. Próbuje wywierać ogromną presję na Unię Europejską, aby się rozpadła - wskazywał Morawiecki.

"Geopolityczna drzemka Europy"

Premier w rozmowie z BBC podkreślił, że Europa powinna "obudzić się z geopolitycznej drzemki", gdyż w niedługim czasie mogą mieć miejsce kolejne inspirowane przez Rosję kryzysy.

- Powinniśmy obudzić się z tej drzemki właśnie teraz, ponieważ nie jest jeszcze za późno na działanie. Złe rzeczy mogą wydarzyć się na przykład na Ukrainie lub może pojawić się kolejny ogromny problem migracyjny dla całej Europy - tłumaczył.

- Na przykład biorąc pod uwagę dość nagłe wycofanie wojsk NATO z Afganistanu, Afgańczycy mogą próbować dostać się do Europy różnymi drogami i widzimy, że Łukaszenka i jego mocodawca otwierają teraz nowe szlaki dla nielegalnej imigracji - mówił Morawiecki.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy