Reklama

Afganistan

Wtorek, 2 kwietnia 2024 (12:39)AktualizacjaCzwartek, 4 kwietnia 2024 (14:52)

Afganistan to kraj, który leży na pograniczu trzech ważnych regionów geograficznych: Azji Zachodniej, Azji Centralnej i Azji Południowej. Państwo, mocno zakorzenione w religii muzułmańskiej, podzielone jest na 34 prowincje i 400 dystryktów.

Panorama Kabulu
Panorama Kabulu/Hector Retamal/AFP

Afganistan

  • Stolica:Kabul
  • Powierzchnia:652 860 km²
  • Ludność:41 mln
W Afganistanie językami urzędowymi są dari i paszto. Walutą, która obowiązuje w Afganistanie jest afgani (AFN).

Stolicą Afganistanu jest Kabul. To kraj wieloetniczny. Największy procent stanowią w nim Pasztuni, Tadżycy, Hazarowie. Inne mniejszości to: Uzbecy, Ajmakowie, Turkmeni i Beludżowie. Ponad 90 proc. mieszkańców wyznaje islam.

Afganistan - położenie i klimat

Afganistan to kraj azjatycki, który sąsiaduje z Tadżykistanem, Uzbekistanem, Turkmenistanem, Iranem oraz Pakistanem. Bardzo blisko jego granicy znajduje się także chińska prowincja Sinciang. Państwo nie ma dostępu do morza.

Tereny Afganistanu zajmuje pasmo gór Hindukuszu z najwyższym szczytem - Noszak, który ma wysokość 7400 m n.p.m.

Kraj znajduje się w tzw. stepowej strefie klimatycznej, co oznacza, że lata potrafią być tam upalne, a zimy dosyć chłodne. Obszar Pakistanu jest pod wpływem monsunów, a panujący tam klimat jest wilgotny.

Afganistan - ustrój polityczny

Afgański ustrój polityczny jest dosyć trudny do jednoznacznego zdefiniowania. Po przejęciu władzy przez talibów i utworzeniu nowego rządu mówi się o różnych systemach, chociaż w dużej mierze kontynuowana jest państwowość sprzed 2021 roku, czyli republika islamska z konstytucją opartą na tradycyjnym prawie szariatu. Przed zmianami w 2021 roku w kraju wybierano prezydenta w powszechnym głosowaniu, a głowa państwa rządziła 5 lat.

Afganistan podzielony jest na prowincje i dystrykty. Wcześniej prowincje miały swoich gubernatorów powoływanych przez prezydenta. W kraju są dwa ośrodki władzy - Kabul, czyli oficjalna stolica kraju oraz Kandahar, gdzie przebywają talibscy przywódcy.

Afganistan przeszedł nieudaną transformację polityczną i próbę budowy demokratycznego państwa przy wsparciu koalicji państw zachodnich. Dziś wciąż boryka się z korupcją, przemocą i niestabilnością polityczną.

Po upadku Kabulu faktycznym przywódcą jest Hibatullah Achundzada - afgański duchowny islamski i przywódca ruchu talibów od 2016 roku.

Afganistan - gospodarka krajowa

Kraj jest jednym z największych producentów opium na świecie, co ma ogromny wpływ na gospodarkę.

Afganistan ma także znaczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Wydobywa się tam węgiel kamienny oraz rudy żelaza, litu, złota czy siarki

Znaczącą gałęzią gospodarki jest rolnictwo - przoduje produkcja zbóż, owoców, warzyw i bawełny. To jeden z najbiedniejszych i najsłabiej rozwijających się krajów na świecie.

Afganistan - historia

Afganistan był świadkiem panowania wielu potężnych imperiów, w tym perskiego, greckiego, muzułmańskiego i mongolskiego. 

W XIX i XX wieku Afganistan stał się polem rywalizacji wielkich mocarstw - m.in. Rosji, Wielkiej Brytanii i ZSRR, co doprowadziło do licznych konfliktów i interwencji zewnętrznych na terenie tego kraju w tym w XVIII w. dwóch wojen brytyjsko-afgańskich. 

Afganistan uzyskał niepodległość w 1919 roku.

We wrześniu 1979 roku przywódcą Afganistanu został Hafizullah Amin, który doprowadził do zmniejszenia zależności od ZSRR. Wywołało to z 24 na 25 grudnia 1979 r. zbrojną interwencję ZSRR w Afganistanie. Hafizullah Amin został zamordowany, zaś władzę objął Barak Karmal. Następnie konflikt zmienił się w długotrwałą wojnę zakończoną w lutym 1989 roku.Do władzy doszli wówczas talibowie. 

W 2001 roku doszło do interwencji NATO, mającej wymusić demokratyzację i odbudowę kraju. 31 sierpnia 2021 talibowie ogłosili "pełną niepodległość" po ofensywie i zbrojnym odepchnięciu wojsk amerykańskich w rejon Kabulu i ich całkowitej ewakuacji.
Temat Afganistan znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Sport, Biznes

Afganistan - Wiadomości

Środa, 3 kwietnia 2024 (12:50)
Śmierć polskiego wolontariusza w strefie Gazy sprowokowała rozmaite działania i polskie reakcje oficjalne. Niestety, wszystkie niemrawe i zbyt łagodne jak na okoliczności. Ambasador Izraela...
Czwartek, 28 marca 2024 (14:05)
Rosyjskie samoloty transportowe Ił-76, stacjonujące dotąd przy granicy z Estonią, zostały przeniesione na Syberię. Powodem takiego ruchu ze strony Rosji jest obawa, że stacjonujące do tej pory w...
Sobota, 23 marca 2024 (15:33)
Za piątkowy zamach w Moskwie odpowiedzialna jest jedna z komórek organizacji Państwa Islamskiego. W marcu USA zdobyły informacje, z których wynikało, że ISIS planuje przeprowadzenie ataku...

Afganistan - Wideo