Nietrudno o receptę na fentanyl. Minister wskazuje na teleporady
- Dzisiaj jeden pacjent może skorzystać jednego dnia z kilkudziesięciu teleporad w różnych receptomatach i uzyskać receptę np. na fentanyl - przekazała minister zdrowia. Izabela Leszczyna zapewniła, że będą usprawniać działanie systemu sprowadzonego przez PiS, aby monitorować wydawanie recept. - Nie chciałabym, żeby powstało takie wrażenie, że dzieje się coś złego, czy że obserwujemy jakieś niepokojące zjawiska - dodała.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister zdrowia Izabeli Leszczyny, podczas której odniosła się ona do kwestii związanych z fentanylem oraz wystawianiem na niego recept.
- Jedyna ofiara śmiertelna spowodowana zatruciem fentanylem była jesienią ubiegłego roku kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Nasi poprzednicy wprowadzili do systemu prawnego teleporadę, ona była bardzo potrzebna, była pandemia. Z teleporadą w życie weszły tzw. receptomaty. Niestety nasi poprzednicy nie wprowadzili wystarczających ograniczeń prawnych i nie uszczelnili tego systemu - mówiła Leszczyna.
Receptomaty pod lupą Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna o raportowaniu
Minister zdrowia dodała, że "dzisiaj jeden pacjent może skorzystać jednego dnia z kilkudziesięciu teleporad w różnych receptomatach i uzyskać receptę np. na fentanyl". - W centrum e-zdrowia system monitorowania istniał i on nadal istnieje, ale nie było żadnej procedury, regulaminu, zarządzenia ministra zdrowia, które by mówiło w jakich okresach ma być raportowanie - zaznaczyła, nadmieniając przy tym, że nie było także współpracy z policją.
- Odpowiedzialność kontrolna byłą rozmyta na różne instytucje i nie do końca było wiadomo, kto za co odpowiada - dodała. Izabela Leszczyna przekazała, że od dzisiaj centrum e-zdrowia "monitoruje preskrypcję leków opioidowych, psychotropowych i narkotycznych". - Ja, jako minister zdrowia dostaję raport każdego dnia i go analizujemy - podkreśliła, wyjaśniając, jak będzie wyglądała procedura.
- Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zjawiska, trendy, np. takie, że od jednego lekarza recepty są realizowane w różnych miejscach w Polsce w ciągu jednego dnia, to znaczy, że to jest receptomat i należy się temu przyjrzeć. To jest takie działanie doraźne, które wprowadzamy już od dzisiaj - mówiła Leszczyna.
Resort zdrowia uspokaja. "Pracujemy nad zmianą, ona będzie szybko"
Szefowa resortu zdrowia przekazała też, że odbyła rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem. Po stronie służb i organów ścigania będzie leżała współpraca w tym zakresie z Ministerstwem Zdrowia.
- Nie chciałabym, żeby powstało takie wrażenie, że dzieje się coś złego, czy że obserwujemy jakieś niepokojące zjawiska. Ale powtórzę - system ma dziury, taki zastaliśmy i w tej chwili pracujemy nad zmianą. Ona będzie bardzo szybko - zapowiedziała Izabela Leszczyna.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!