Reklama

Izabela Leszczyna

Izabela Leszczyna /Tomasz Jastrzębowski /Reporter
  • Data urodzenia:

    03.09.1962

  • Miejsce urodzenia:

    Częstochowa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Izabela Leszczyna to polska polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2013-2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Od 11 grudnia 2021 roku wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. 

Izabela Leszczyna – wykształcenie 

Izabela Leszczyna z zawodu jest nauczycielką. Posiada wyższe wykształcenie. W 1989 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra. Dokształcała się, kończąc szereg studiów podyplomowych, w tym między innymi z zakresu konstruowania programów nauczania w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie (2001) i finansów publicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2010). 

Izabela Leszczyna – kariera polityczna 

Izabela Leszczyna została wybrana na radną rady miasta w Częstochowie z ramienia Platformy Obywatelskiej w roku 2006. Rok później uzyskała mandat poselski w wyborach parlamentarnych. W roku 2010 ubiegała się o urząd prezydenta Częstochowy, jednak bezskutecznie. W roku 2011 została jednak ponownie wybrana w wyborach parlamentarnych na posłankę. 
Od 11 kwietnia 2013 roku do 20 listopada 2015 roku zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W roku 2015 ubiegała się o poselską reelekcję i została ponownie wybrana. Zakończyła urzędowanie na stanowisku wiceministra finansów. Nowa kadencja dała jej możliwość dołączenia do Komisji Finansów Publicznych, a także Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. 
W roku 2019 Izabela Leszczyna otrzymała ponownie poselską reelekcję. W roku 2020 wybrano ją na członka zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Dnia 11 grudnia 2021 roku wybrano ją na wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Izabela Leszczyna – życie prywatne 

Mąż Izabeli Doroty Leszczyny jest informatykiem, a córka ukończyła w roku 2010 psychologię w warszawskiej SWPS. W wolnych chwilach Izabela Leszczyna wyjeżdża na wieś, by odwiedzić siostrę i szwagra, poczytać, pospacerować po lesie i wypocząć. Kiedyś pisała wiersze. Uwielbia wycieczki nad morze i jazdę samochodem.

Temat Izabela Leszczyna znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo