Może dojść do likwidacji dziewięciu kierunków lekarskich. Rekrutacje wstrzymano
Na większości uczelni już w czerwcu rozpoczyna się okres rekrutacji. Tymczasem los niektórych kierunków lekarskich wciąż jest niepewny. Powodem jest nadzwyczajna kontrola zarządzona przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka. Chodzi o uczelnie, które kształcą mimo braku zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Co z rekrutacją 2024 na te uczelnie? Zapadły już pierwsze decyzje.
Jeszcze na początku 2024 roku minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zapowiadał audyt nowo utworzonych kierunków lekarskich w małych ośrodkach. W ubiegłym roku uruchomiono kilkanaście takich kierunków, z czego dziewięć działało mimo braku zgody ze strony Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Właśnie na tych dziewięciu uczelniach trwają kontrole kierunków lekarskich:
- Politechnika Bydgoska;
- Akademia Tarnowska;
- Uniwersytet Kaliski;
- Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu;
- Uniwersytet w Siedlcach;
- Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej;
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu;
- Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi;
- Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej.
Wyżej wymienione uczelnie otrzymały pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia, a negatywną Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ponieważ jednak ocena PKA nie jest wiążąca dla ministra, ówczesny szef resortu Przemysław Czarnek zezwolił na ich otwarcie.
Spór o uczelnie. Rekrutacja w cieniu kontroli
Po zmianie władzy nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zdecydował o kontroli we wspomnianych ośrodkach. Jak zapowiedział - kontrola wydziałów lekarskich ma na celu sprawdzenie oferowanej przez nie jakości nauczania.
Szef resortu zadeklarował również, że jego celem nie jest zamykanie wydziałów czy kierunków lekarskich w małych ośrodkach. Jeśli uczelnie dostaną warunkowe zgody na nauczanie, a zapewnienie lepszych warunków będzie zależało od finansów, to rząd poszuka pieniędzy na niezbędne wsparcie.
Natomiast, jeżeli rzeczywiście będą kierunki lekarskie, gdzie nie ma żadnych szans, czyli one nie mają nic, ani laboratoriów, ani prosektoriów, ani umów ze szpitalami, możliwości praktyk, nauka jest przez internet, to po prostu te kierunki - uczciwie mówię - i te wydziały, będziemy zamykać
~ podkreślił podczas konferencji w Akademii Mazowieckiej w Płocku minister Dariusz Wieczorek
Decyzje o ewentualnym zamknięciu kierunków i przeniesieniu studentów podjęte będą jednak po ogłoszeniu wyników kontroli.
Wyniki kontroli w połowie czerwca. Co z rekrutacją?
Początkowo efekty audytu PKA miały być ogłoszone na przełomie maja i czerwca, wtedy bowiem większość uczelni rozpoczyna rekrutację. Wyniki kontroli poznamy jednak dopiero 13 czerwca.
Co w takim razie z rekrutacją na rok akademicki 2024/2025? Pod koniec maja, po spotkaniu ministra Wieczorka z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, ustalono, że uczelnie z negatywną oceną PKA, a także dwa nowe kierunki, które miały zacząć kształcenie od tego roku - nie dostaną limitów miejsc. W praktyce oznacza to, że kierunki te nie powinny rekrutować studentów w bieżącym rozdaniu.
Decyzję zakomunikowano na oficjalnym koncie Ministerstwa Zdrowia.