Mateusz Morawiecki: Wypowiedź Ursuli von der Leyen była skandaliczna

Dawid Skrzypiński

Oprac.: Dawid Skrzypiński

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
9
Udostępnij

- Ona powiedziała, że Bruksela ma narzędzia, by zdyscyplinować Włochy, jeśli powołają taki rząd, który nie będzie na rękę Brukseli - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w Świdniku. Szef polskiego rządu dodał, że cieszy się ze "wstrząsu, który przechodzi przez Unię Europejską".

Premier podczas wizyty w Świdniku odniósł się do słów Ursuli von der Leyen
Premier podczas wizyty w Świdniku odniósł się do słów Ursuli von der LeyenTwitter/Kancelaria Premieramateriały prasowe

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził przedsiębiorstwo "PZL-Świdnik" zajmujące się produkcją samolotów i śmigłowców, gdzie został zapytany o niedawną wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szefowa KE podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton, pytana o to, czy istnieją obawy związane z niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech, odparła: "Zobaczymy, jaki będzie wynik".

- Moje podejście jest takie, że bez względu na to, jaki demokratyczny rząd chce z nami współpracować, pracujemy razem - powiedziała szefowa KE tuż przed wyborami, które według sondaży wygra blok centroprawicy, czyli ugrupowania Bracia Włosi, Liga i Forza Italia. - Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, wspominałam o Węgrzech i Polsce, to mamy narzędzia - dodała.

Morawiecki: Skandaliczna wypowiedź

- Wypowiedź pani von der Leyen była skandaliczna. Ona powiedziała, że Bruksela ma narzędzia, by zdyscyplinować Włochy, jeśli powołają taki rząd, który nie będzie na rękę Brukseli - powiedział premier.

- Mam apel nie tylko do naszych drogich rodaków, a także do obywateli państw Unii Europejskiej. Drodzy państwo, czy takiej Europy chcemy? Czy to jest demokracja, czy to jest praworządność? Że eurokraci w Brukseli dyktują, jaki ma być rząd? Kto ma wybierać rządy? Narody europejskie czy Bruksela z Berlinem mają się naradzać i dyktować, jaki ma być rząd. To nie jest praworządność, to jest dyktat i brak praworządności - mówił.

- My sprawdzimy wkrótce - w najbliższych kilku tygodniach złożymy wniosek do Komisji Europejskiej, czy rzeczywiście pacta sunt servanda, czy umowy będą dotrzymywane po stronie Komisji Europejskiej - zapowiedział.

- Ja się cieszę z tego wstrząsu, który idzie przez Unię Europejską, z tego prawdopodobnie nowego rządu we Włoszech, rządu, który będzie patrzył na interesy państw narodowych, z tego nowego rządu Szwecji, z tego, że Europa staje się Europą rzeczywistych wartości - mówił Morawiecki.

Dodał, że "prawdziwe wartości to demokracja, suwerenność, rządy narodów, a nie biurokratów z Brukseli, którzy będą dyktować, szantażować, straszyć, wywierać presję na innych". - Jeśli nasi konkurenci polityczni nie odezwą się w tej sprawie, będzie to najlepsze świadectwo, jakiej Europy oni chcą - podkreślał.

Morawiecki: Powiedzieliśmy dość bylejakości z czasów PO

Szef rządu podczas wizyty w "PZL-Świdnik" wskazywał, że dla poprzedniego rządu sprawy bezpieczeństwa były trzeciorzędne, a ówczesny budżet na obronność był w stagnacji.

Premier podkreślił, że rząd PiS potroił wydatki na obronność. - Powiedzieliśmy: dość tej nonszalancji, tej bylejakości z czasów Platformy Obywatelskiej i zrealizowaliśmy najważniejszy program w historii Rzeczypospolitej - naprawę finansów publicznych. Bezpieczna Polska bierze się z bezpieczeństwa militarnego, obronnego, ale ono jest możliwe tylko w oparciu o fundament bezpiecznych finansów publicznych" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że polska armia musi być oparta o najnowocześniejsze technologie. - Polska broń udowadnia dzisiaj na Ukrainie swoją skuteczność. To jest broń wyprodukowana m.in. za pieniądze budżetowe. Nie mamy się czego wstydzić  - zaznaczył premier.

Jak mówił, "do modernizacji armii potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze". - Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale silna armia może urosnąć tylko na fundamencie silnego, sprawnego od strony finansowej państwa polskiego - podkreślił.

Morawiecki: Nie szczędzimy sił i środków

Premier wskazał, że "obok wielkich wydatków zbrojeniowych, mamy do czynienia z bezprecedensową polityką społeczną, infrastrukturalną i obniżką podatków". Jak stwierdził, "różne siły polityczne wzywają do zwiększenia bezpieczeństwa".

- Można powiedzieć, ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni. Dobrze, że przejrzeli na oczy ci, którzy pokładali nadzieję w gwarancjach rosyjskich, ci którzy gazociąg północny nazywali "projektem biznesowym" - powiedział premier.

Zapewnił, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości to rząd bezpieczeństwa finansowego, ale także bezpieczeństwa polskich granic i bezpieczeństwa wewnętrznego". - Nie szczędzimy sił i środków, aby dla dobra Polski to bezpieczeństwo umacniać, ale ono się bierze ze stabilnego zarządzania finansami publicznymi - podkreślił szef rządu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Pełczyńska-Nałęcz: Rosja się stacza, zarówno technologicznie, jak i ekonomicznie
      Pełczyńska-Nałęcz: Rosja się stacza, zarówno technologicznie, jak i ekonomicznieRMF FMRMF
      Przejdź na