Reklama

Mateusz Morawiecki: Uniwersytet Jagielloński jest wizytówką na cały świat

- Uniwersytet Jagielloński jest cały czas polską wizytówką na cały świat - oświadczył Mateusz Morawiecki na czwartkowych uroczystościach w Collegium Medicum UJ w Krakowie. - Szef rządu podczas wizyty w woj. małopolskim odwiedził także zakład produkcyjny firmy Newag w Nowym Sączu. - Rośnie polska firma technologiczna, która może konkurować z Niemcami, z najlepszymi zakładami na świecie - podkreślił. Premier wziął także udział w otwarciu mostu w Tylmanowej. - To przeprawa do lepszego życia - ocenił na konferencji.

Mateusz Morawiecki wybrał się w czwartek z wizytą do województwa małopolskiego. Po południu gościł na uroczystościach z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku badawczego na Kampusie Medycznym Kraków-Prokocim Collegium Medicum UJ. - Za niecały rok przypadnie 660. rocznica utworzenia Akademii Krakowskiej. Zostały wówczas utworzone trzy główne wydziały: prawo, sztuki wyzwolone i medycyna - podkreślił na wstępie premier.

Reklama

- Ta perła w koronie polskich uczelni nadal rozwija medycynę i wszystkie dziedziny wiedzy. Łączy w sobie, to co ważne, dla postępu nauki. Cały czas, mimo wielu bardzo trudnych wydarzeń w historii jest cały czas polską wizytówką na cały świat. Łączy tradycję z nowoczesnością - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki: Jestem dumny z tej inwestycji

Premier podkreślił, że jest bardzo dumny z nowej inwestycji powstającej na UJ. - Wiem, że tutaj będą te nasze środki, to współfinansowanie, właściwie spożytkowane w tym wyścigu o ludzkie życie i zdrowie - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Trudno mi sobie wyobrazić lepiej zaangażowane środki ze strony budżetu państwa polskiego, niż właśnie tutaj, w Krakowie - zaznaczył szef rządu. - Bardzo się cieszę, że możemy dołożyć tę symboliczną cegiełkę i wmurować ją symbolicznie w nową inwestycję - dodał.

Premier: Kraków odegrał pozytywną rolę w walce z pandemią

Mateusz Morawiecki podziękował także wszystkim, którzy przyczyniają się do kolejnych pozytywnych zmian. - Kilka lat temu właśnie tutaj powstał jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce, leczy wielu ludzi. Jest nowy, ale dokonujemy kolejnych nowych inwestycji - podkreślił premier.

- Kraków odegrał bardzo pozytywną rolę w walce z pandemią, dziękuję także bardzo serdecznie wszystkim medykom - powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że rząd planuje przekazywać coraz większe środki na ochronę zdrowia. - Nie chodzi tylko o wartości bezwzględne, ale także procentowe, w odniesieniu do PKB, to jest najlepszy miernik. Łączymy to, co w polskiej medycynie najbardziej wartościowe: naukę i leczenie pacjentów. Jestem przekonany, że naszym udziałem będą także najnowsze osiągnięcia w medycynie - stwierdził szef rządu.

Mateusz Morawiecki: Tworzenie i dbanie o miejsca pracy jest fundamentem polityki gospodarczej

Premier Morawiecki odwiedził także w czwartek zakład produkcyjny firmy Newag w Nowym Sączu. - Rośnie polska firma technologiczna, która może konkurować z Niemcami, z najlepszymi zakładami na świecie - podkreślił.

- Tworzenie miejsc pracy, dbanie o każde miejsce pracy, jest fundamentem polityki gospodarczej, a właściwie gospodarczo-społecznej. W społeczeństwie tym lepiej się dzieje, im więcej jest miejsc pracy, im lepiej ludzie zarabiają - powiedział szef rządu.

Premier odniósł się także do danych Eurostatu, który poinformował o ponad 17 mln miejscach pracy w Polsce. - Wbrew wszelkim kasandrycznym przewidywaniom ekonomistów sprzyjającym naszym konkurentom, bo nasza polityka społeczna miała doprowadzić do zmniejszenia liczby kobiet na rynku pracy i zmniejszenia liczby pracowników, stało się coś dokładnie odwrotnego - ocenił Morawiecki.

- Oni teraz chowają głowę w piasek, jak strusie, bo głupio im się przyznać do tego, że siedem lat temu wieścili, iż będzie wielka zapaść, wielkie bezrobocie, ludzie będą siedzieć w domu przez naszą politykę społeczną. Tymczasem konie ciągną w inną stronę, gubią się przywódcy różnych partii opozycyjnych - dodał premier.

Premier mówił o miejscach pracy. "Drodzy mainstreamowi ekonomiści"

Mateusz Morawiecki stwierdził, że polityka społeczna jego rządu jest połączona z polityką gospodarczą, polegającą na przyciąganiu inwestorów oraz wspieraniu polskich firm i przedsiębiorców. - Udział Polaków na rynku pracy wynoszący 70,3 proc. przekracza średnią unijną - dodał.

- Drodzy mainstreamowi ekonomiści, opozycyjni, wszelcy. Jak to było kilka lat temu? Co mówiliście wtedy o poziomie zatrudnienia, miejscach pracy? Ja doskonale pamiętam, przypomnijcie sobie swoje własne teksty. Dzisiaj przekroczyliśmy najśmielsze oczekiwania, mamy drugie najniższe bezrobocie. Przed chwilą pan prezes mówił także o zatrudnianiu osób z Ukrainy - podkreślił premier. - Cieszę się, że w Nowym Sączu jest więcej miejsc pracy i mniej bezrobocia niż średnio w Polsce - dodał.

Szef rządu chwalił także firmę, którą odwiedził. - Czasami mówi się, że jakaś firma jest lokomotywą rozwoju. Ta firma, Newag, jest dosłownie i w przenośni lokomotywą rozwoju. Gratuluję jej wszystkim pracownikom - powiedział Morawiecki.

- Rozmawialiśmy tu z panem prezesem firmy, mogę powiedzieć ze swojej strony, że zrobimy wszystko, żeby pomóc w homologacji tych lokomotyw, ale także pomóc po prostu w produkcji i sprzedaży. Im więcej nowych zamówień, tym więcej nowych miejsc pracy, a te koła zębate gospodarki polskiej będą lepiej ze sobą współpracować i ciągnąć całą gospodarkę - podkreślił premier.

Szef rządu ocenił, że "warto wspierać takie perły gospodarki, żeby jak najwięcej takich lokomotyw wzrostu mogło wyjechać na europejskie tory". - Warto tu wspomnieć, że za SLD zwinięto ponad 2 tys. km torów. Za czasów naszych poprzedników - też setki kilometrów zostały zwinięte. Odtworzyliśmy wiele połączeń, a cały krajowy system kolejowy to ponad 70 mld zł. To infrastruktura, po której, mam nadzieję, będą jeździły i służyły Polakom polskie lokomotywy z Newagu - podsumował Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji Mateusz Morawiecki był także pytany m.in. o posiedzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie rosyjskiej rakiety znalezionej pod Bydgoszczą. - W Mołdawii spadają rakiety, u nas też spadła w Przewodowie. To jest ważny kontekst (...) Mam pełne zaufanie do pana ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz do wojskowych - podkreślił.

- Główny wątek omawiany u pana prezydenta dotyczył zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. To bardzo ważny szczyt, oby zapadły na nim decyzje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - dodał premier.

Mateusz Morawiecki na otwarciu mostu: Przeprawa do lepszego życia

Późnym popołudniem premier wziął udział w uroczystościach z okazji otwarcia mostu w Tylmanowej. - To przeprawa do lepszego życia, do lepszych możliwości pozyskania pracy, do zwiększenia atrakcyjności turystycznej danej miejscowości. Co z tego że region jest przepiękny, jeżeli nie można do niego dojechać? Cieszę się, że mogliśmy dołożyć się do tego, że w tym przepięknym miejscu został zbudowany ten przepiękny most. Oby służył na pokolenia. - podkreślił.

Premier stwierdził, że inwestycja jest "symbolem znakomitej współpracy między rządem PiS a samorządami". - Wcześniej nie miały one możliwości realizacji inwestycji drogowych, wodnych, kanalizacyjnych, mostowych, w żłobki, przedszkola i szkoły - stwierdził premier.

- Nie było takich środków, bo budżet był dziurawy jak durszlak, pieniądze przeciekały przez niego. Mafie VAT-owskie rozkradały pieniądze - powiedział Mateusz Morawiecki. - Dla nas nie ma za małych inwestycji czy za małych miejscowości. Są może czasem za mali ludzie, żeby zrozumieć, że inwestycje są potrzebne. (...) Jeżeli tylko wyborcy nam zaufają, to będziemy to kontynuować. Nie pozwolimy rozkradać Polski. - dodał.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | premier | wystąpienie

Reklama

Reklama

Reklama