Marcin Romanowski bez immunitetu? Nowy ruch Adama Bodnara

Adrianna Rymaszewska

Adrianna Rymaszewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
1,2 tys.
Udostępnij

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentu Rady Europy wniosek o wyrażenie zgody na o uchylenie immunitetu posła Marcina Romanowskiego. To pokłosie orzeczenia sądu stwierdzającego, że Romanowski ma dodatkowy immunitet wynikający z zasiadania w europejskim gremium. W najnowszym komunikacie padła data posiedzenia, podczas którego zapadnie wiążąca decyzja.

Jest wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego
Jest wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu Marcina RomanowskiegoMichal Dubiel/REPORTEREast News

Przekazanie wniosku do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego RE o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu uwzględnia najbliższy termin sesji Zgromadzenia. Wniosek ma być przedmiotem debaty w najbliższą środę.

Jak przekazano w komunikacie Prokuratury Krajowej, wniosek Adama Bodnara trafił do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorsa Rousopulosa w niedzielę 29 września.

Ruch prokuratury ws. Marcina Romanowskiego. Adam Bodnar złożył wniosek

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny zwrócił się w nim z prośbą o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego, a także zatrzymanie go i tymczasowe aresztowanie. Romanowski jest zastępcą przedstawiciela delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

PK informuje, że wystosowanie wniosku to konsekwencja prawomocnego orzeczenia sądu, w którym stwierdzono, że Marcin Romanowski poza immunitetem krajowym, chroniony jest również immunitetem wynikającym z pełnionej przez niego funkcji w europejskim organie.

Z tego powodu to właśnie Zgromadzenie Parlamentarne RE musi wyrazić zgodę na uchylenie tegoż immunitetu. Wcześniej polski Sejm pozbawił już polityka Suwerennej Polski poselskiego immunitetu, po czym 15 lipca Romanowski został zatrzymany i usłyszał 11 zarzutów karnych w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości.

Prokuratura wnioskowała wówczas do sądu o zgodę na aresztowanie polityka na trzy miesiące, ale sąd nie uwzględnił wniosku, zgadzając się z obroną Romanowskiego, wskazującą na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego RE. Później od decyzji się odwołano, ale w ostatni piątek Sąd Okręgowy również zdecydował, że Romanowski nie może zostać aresztowany.

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Decyzja może zapaść w środę

Prokuratura Krajowa tłumaczy swój najnowszy wniosek "wystąpieniem dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez Marcina Romanowskiego 11 przestępstw w świetle materiału dowodowego zgromadzonego w postępowaniu".

Zdaniem śledczych Romanowski przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych. Zarzuca się mu udział w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, m.in. poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumentach i wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Bartoszewski w "Graffiti" o urodzinach Milosza Zemana: Sugerowaliśmy prezydentowi, żeby tego nie robił
      Bartoszewski w "Graffiti" o urodzinach Milosza Zemana: Sugerowaliśmy prezydentowi, żeby tego nie robiłPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na