Reklama

Reklama

Kryzys na Ukrainie. Soloch: Jednym z tematów pomoc militarna

Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie. Ukraińcy zresztą o to nie proszą i takie jest także stanowisko całego Sojuszu - przekazał w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

W związku z sytuacją ws. Ukrainy w poniedziałek o 13:00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu. W naradzie wzięli udział przedstawiciele rządu Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński, wojska, służb specjalnych, ministrowie Paweł Soloch i Jakub Kumoch.

Kryzys na Ukrainie. Soloch o rozmowach w BBN

Spotkanie poświęcone było obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, wsparciu Ukrainy oraz współpracy sojuszniczej. - Ustalenia, które zapadły podczas niedawnej rozmowy prezydentów RP i Ukrainy, omówiono podczas narady prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu. Była omawiana kwestia pomocy militarnej na Ukrainie. Na razie nie mogę podzielić się szczegółami. Uzgadniane były te kwestie między prezydentami. Najważniejsze jest to, że wiele czasu poświęcono na kwestię współpracy z sojusznikami - tłumaczył Paweł Soloch po spotkaniu w BBN.

Reklama

- Mówiliśmy o pomocy wojskowej, materialnej. Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie. Ukraińcy zresztą o to nie proszą i takie jest także stanowisko całego Sojuszu - sprecyzował szef BBN. Soloch dodał też, że nie zapadła jeszcze decyzja co do spotkania prezydenta Dudy z przedstawicielami opozycji.

Paweł Soloch był pytany o to, czy w spotkaniu z prezydentem brał udział Jarosław Kaczyński. - Wicepremier ds. bezpieczeństwa nie brał udziału w tym spotkaniu. Taki był format tych rozmów - zaznaczył polityk. - W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów, również na najwyższym szczeblu - mówił.

Na tym etapie istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu, również ze strony państw zachodnich, który miałby wymiar odstraszający dla Rosji - dodał Soloch. - Konsultacje polsko-amerykańskie, a także w formacie regionalnym, są w ostatnim czasie intensywne i przewidywana jest ich kontynuacja - podkreślił szef BBN.

Jak zaznaczył Paweł Soloch, wszystkie działania podejmowane są w uzgodnieniu z partnerami europejskimi. - Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym, staramy się wszelkie nasze działania uzgadniać z naszymi sojusznikami. Tak się dzieje od samego początku konfliktu i zakładam, że tak będzie, aż do mam nadzieję deeskalacji - mówił. 

Pomoc Unii Europejskiej

Unia Europejska wesprze Kijów pakietem pomocy finansowej w wysokości 1,2 mld euro - zapowiedziała w poniedziałek Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej wskazała, że Ukraina jest krajem wolnym i suwerennym, dokonuje własnych wyborów, a Unia będzie nadal stać po jej stronie.

- Dziś ogłaszam nowy pakiet pomocy finansowej dla kraju, składający się zarówno z pożyczek awaryjnych, jak i dotacji. Po pierwsze, Komisja proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro - ogłosiła przewodnicząca KE

Jak wskazała, "pakiet ten pomoże teraz Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem". 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy