Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Dymisja w Ministerstwie Zdrowia. Leszczyna odwołuje dyrektora

"Minister Izabela Leszczyna przyjęła dziś rezygnację Piotra Jabłońskiego - dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) i odwołała go z zajmowanego stanowiska" - powiadomiło Ministerstwo Zdrowia.

Ministra zdrowia przyjęła rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotra Jabłońskiego
Ministra zdrowia przyjęła rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotra Jabłońskiego/Jacek Domiński/Reporter

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła w środę rezygnację Piotra Jabłońskiego, dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Odwołała go ze stanowiska najpewniej w związku ze sprawą alkoholu w saszetkach. Afera wybuchła, gdy na półkach sklepowych pojawiły się napoje z alkoholem w miękkich opakowaniach przypominających te, w których sprzedawane są m.in. musy owocowe. Sprawa alkoholowych tubek stała się polityczna - resort już wcześniej zapowiadał "radykalne kroki"  w tej sprawie.

Senator Anna Górska zawiadomiła UOKiK, a marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił, że tego tematu "nie odpuści", bo jest on wyjątkowo oburzający. Z kolei minister Barbara Nowacka domagała się wyjaśnień właśnie od minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Dymisje w Ministerstwie Zdrowia. KCPU wydało oświadczenie ws. alkotubek

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom powstało w 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organ stanowi wyspecjalizowaną agendę ministra zdrowia.  

W sprawie alkotubek KCPU wydało oświadczenie już we wtorek. Organ przekazał, że "produkty zawierają substancję psychoaktywną, szkodliwą dla zdrowia". "Niestety prawo nie jest w stanie przewidzieć wszystkich pomysłów przedsiębiorców na nowe sposoby sprzedaży i promocji swoich produktów. Niewątpliwie jednak sprzedaż napojów alkoholowych w formie z jaką mamy do czynienia jest wysoce nieetyczna, wymaga społecznego sprzeciwu i reakcji odpowiednich instytucji" - napisano. 

Centrum uznało, że opakowanie "wykazuje szczególną atrakcyjność dla osób małoletnich", a sama jego forma silnie wprowadza w błąd. "Niewielkie opakowanie i jego forma kojarzona z musem owocowym, może sprzyjać spożywaniu alkoholu w sytuacjach, gdy pijący nie chce być kojarzony ze spożywaniem alkoholu" - stwierdziło. 

"Sprzedawanie napojów alkoholowych w opakowaniach przypominających opakowania popularnych wśród dzieci i młodzieży musów owocowych jest w naszej ocenie wysoce nieetyczne i obnaża prawdziwe intencje przedsiębiorcy - sprzedaż produktu bez względu na oczywistą jego szkodliwość i potencjalne koszty społeczne. Ten sam producent oferuje musy owocowe i alkohol w bardzo podobnych opakowaniach" - podało. 

"Krajowe Centrum bardzo krytycznie ocenia wprowadzanie do obrotu produktów alkoholowych w wyraźny sposób odwołujących się do upodobań i estetyki klientów niepełnoletnich. Należy rozważyć wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących pakowania i etykietowania napojów/produktów alkoholowych" - zaznaczyło KCPU. 

Zmiany w resorcie. Wiceminister zdrowia wspomniał o tubkach z alkoholem

W środę wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zapowiedział "radykalne uściślenie" przepisów po wybuchu afery z alkotubkami. Odniósł się też do wypowiedzi premiera Donalda Tuska, który zapowiedział zwalczenie procederu związanego z alkoholowymi saszetkami. 

Konieczny poinformował, że w resorcie trwają prace nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. - Ta ustawa jest w trakcie konsultacji - oznajmił. Dodał, że już dopisano przepisy ograniczające promocję alkoholu i zwiększające kary za jego niewłaściwą sprzedaż.

Wiceminister wskazał, że prawdopodobnie uregulowana zostanie również kwestia rodzaju opakowania alkoholu.

- To jest jedna z metod, aby nie dopuszczać w przyszłości do nowych, że tak powiem, inwencji, ponieważ, branża mówi, że nas wyprzedza. To nie do końca jest prawda, ale (...) my musimy bardzo daleko patrzeć w przyszłość i być bardzo jednoznaczni" - podkreślił wiceszef MZ. 

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Kiepura o alko-tubkach: To jest wchodzenie na rynek z butami/RMF FM/RMF
INTERIA.PL

Zobacz także