Reklama

Barbara Nowacka

Barbara Nowacka / Krystian Maj /Agencja FORUM
  • Data urodzenia:

    10.05.1975

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Barbara Nowacka to polska polityk i działaczka feministyczna, z wykształcenia informatyczka. Posłanka na Sejm IX kadencji.

Barbara Nowacka – wykształcenie i kariera zawodowa

Barbara Nowacka ma wyższe wykształcenie. W roku 2006 uzyskała tytuł zawodowy inżyniera w zakresie informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Tytuł zawodowy magistra zdobyła w roku 2013 na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Rok później została absolwentką studiów podyplomowych MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania. Objęła stanowisko kanclerza Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Barbara Nowacka – kariera polityczna

Barbara Nowacka od 1997 roku była członkinią, a od 2000 roku wiceprzewodniczącą młodzieżówki Unii Pracy (Federacji Młodych UP). Następnie przystąpiła do samej Unii Pracy, której była członkinią w latach 2001-2005. Była współzałożycielką organizacji „Młodzi Socjaliści” w roku 2005. Została członkinią rady krajowej partii Unia Lewicy III RP. Wystąpiła z niej w 2006 roku.
W latach 2006-2014 była bezpartyjna. W listopadzie 2014 roku wstąpiła do Twojego Ruchu, a rok później została jego współprzewodniczącą. Funkcję tą pełniła do 2017 roku. Była liderką koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica (Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) w czasie wyborów parlamentarnych w roku 2015 i kandydatką do Sejmu w okręgu warszawskim, jednak mimo uzyskania dobrego wyniku, nie udało jej się zdobyć mandatu poselskiego, ponieważ ZL nie przekroczyła progu wyborczego.
W lutym 2016 roku stanęła na czele stowarzyszenia Inicjatywa Polska, które od 2019 roku jest partią polityczną. Inicjatywa Polska w wyborach parlamentarnych w Polsce w roku 2019 startowała jako część Koalicji Obywatelskiej. Barbara Nowacka uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji.

Barbara Nowacka – życie prywatne

Barbara Nowacka to córka profesora Jerzego Nowackiego i Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Jej ojciec jest matematykiem, doktorem habilitowanym nauk technicznych, rektorem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych od 1994 roku i profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Izabela Jaruga-Nowacka była polską polityk i działaczką społeczną, z wykształcenia etnografką. Barbara Nowacka ma siostrę, Katarzynę.
Barbara Nowacka wraz ze swoim partnerem, Maciejem, wychowuje dwójkę dzieci – córkę Zosię i syna Kubę. W styczniu 2017 roku razem z komitetem inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” otrzymała międzynarodową nagrodę „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir. Barbara Nowacka otrzymała również francuski Order Narodowy Zasługi w 2020 roku.

Wiadomości

Wideo