Reklama

Barbara Nowacka

Czwartek, 1 grudnia 2022 (12:44)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:12)

Barbara Nowacka to polska polityk i działaczka feministyczna, z wykształcenia informatyczka. Posłanka na Sejm IX i X kadencji. W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem edukacji.

Barbara Nowacka
Barbara Nowacka/ Krystian Maj/Agencja FORUM

Barbara Nowacka

  • Data urodzenia:10.05.1975
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska

Barbara Nowacka - wykształcenie i kariera zawodowa

Barbara Nowacka ma wykształcenie wyższe W 2006 r. uzyskała tytuł zawodowy inżyniera w zakresie informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych Tytuł zawodowy magistra uzyskała w 2013 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. 

Rok później została absolwentką studiów podyplomowych MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania

Objęła stanowisko kanclerza Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Barbara Nowacka - kariera polityczna

Barbara Nowacka od 1997 roku była członkinią, a od 2000 roku wiceprzewodniczącą młodzieżówki Unii Pracy (Federacji Młodych Unii Pracy). Następnie przystąpiła do samej Unii Pracy, której członkinią była w latach 2001-2005. W 2005 r. była współzałożycielką organizacji "Młodzi Socjaliści". Następnie weszła do rady krajowej partii Unia Lewicy III RP. Wystąpiła z ugrupowania w 2006 roku.

W latach 2006-2014 była bezpartyjna. W listopadzie 2014 roku wstąpiła do Twojego Ruchu, a rok później została jego współprzewodniczącą. Funkcję tą pełniła do 2017 r. Była liderką koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica (Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) w czasie wyborów parlamentarnych w 2015 r. i kandydatką do Sejmu w okręgu warszawskim, Mimo uzyskania dobrego wyniku, nie udało jej się zdobyć mandatu poselskiego, ponieważ Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego.

W lutym 2016 roku stanęła na czele stowarzyszenia Inicjatywa Polska, które od 2019 r. jest partią polityczną.

Inicjatywa Polska w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2019 r. wzięła udział jako część Koalicji ObywatelskiejBarbara Nowacka uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji.

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem edukacji.

Barbara Nowacka - odznaczenia i nagrody

W styczniu 2017 roku razem z komitetem inicjatywy ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" otrzymała międzynarodową nagrodę "Dla wolności kobiet" im. Simone de Beauvoir.

Barbara Nowacka otrzymała również w 2020 r. francuski Order Narodowy Zasługi.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy. Interia ustaliła, że w nowym rządzie koalicyjnym, utworzonym po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego, Barbara Nowacka obejmie funkcję ministra edukacji.

Barbara Nowacka - życie prywatne

Barbara Nowacka to córka profesora Jerzego Nowackiego i Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Jej ojciec jest matematykiem, doktorem habilitowanym nauk technicznych, rektorem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych od 1994 roku i profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.

Izabela Jaruga-Nowacka była polską polityk i działaczką społeczną, z wykształcenia etnografką. 

Barbara Nowacka ma siostrę, Katarzynę.

Barbara Nowacka wraz ze swoim partnerem, Maciejem, wychowuje dwójkę dzieci - córkę Zosię i syna Kubę. 

Powiązane z tematem Barbara Nowacka

Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Barbara Nowacka - Wiadomości

Barbara Nowacka - Wideo