Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Noga Lenina w Muzeum PRL
Fragment urwanej nogi z pomnika Lenina w Nowej Hucie trafił w niedzielę do tworzonego w Krakowie Muzeum PRL. Eksponat przekazał szef krakowskiego IPN Marek Lasota - poinformował Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, którego oddziałem jest Muzeum PRL-u.
Chociaż otwarcie Muzeum PRL zaplanowano na 2011 rok, w niedzielę po raz pierwszy zebrane dotychczas eksponaty zaprezentowano zwiedzającym w ramach odbywającego się w niedzielę Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.
- SB nigdy nie ustaliła, kto był sprawcą zamachu w kwietniu 1979 roku na pomnik Lenina w Nowej Hucie. Akta sprawy przekazano do archiwum IPN, a razem z nimi fragmenty urwanej nogi - powiedział Stremecki. Sam pomnik w 1992 roku został sprzedany do Szwecji.
Podczas 5. Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich swoje podwoje otworzyły 22 muzea i instytucje. Po raz pierwszy w akcji uczestniczyło Muzeum PRL-u oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera, będąca Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W Muzeum Narodowym wiele osób oglądało najnowszą wystawę "Goya. Gdy rozum śpi...", na której prezentowany jest wypożyczony z muzeum w Budapeszcie obraz "Epizod z hiszpańskiej wojny o niepodległość". Zwiedzający podziwiali także zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich, które od stycznia zamknie swoje podwoje z powodu remontu.
Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Co roku w Dniu Otwartych Drzwi krakowskie muzea odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.
Muzeum PRL powstało w 2008 r. z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy. Mieści się w dawnym kinie Światowid w Nowej Hucie. Placówka gromadzi przedmioty codziennego użytku, dokumenty, kroniki filmowe i inne pamiątki z okresu PRL.
INTERIA.PL/PAP