Zakaz importu zboża z Ukrainy. KE proponuje 39,3 mln euro wsparcia dla Polski

Anna Nicz

Oprac.: Anna Nicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
168
Udostępnij

Komisja Europejska przedstawiła propozycję wsparcia o wartości 100 mln euro dla rolników z Bułgari, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. To następstwo porozumienia z 28 kwietnia w sprawie zakaz importu zboża z Ukrainy.

Komisja proponuje przeznaczyć 39,33 mln euro dla Polski
Komisja proponuje przeznaczyć 39,33 mln euro dla PolskiPrzemek ŚwiderskiReporter

Kwota ta, pobrana z rezerwy rolnej na 2023 r., zostanie skierowana do rolników produkujących zboża i nasiona oleiste w tych pięciu państwach członkowskich. Wsparcie pomoże państwom członkowskim graniczącym z Ukrainą częściowo zrekompensować problemy związane z następstwami importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.

Komisja proponuje przeznaczyć 9,77 mln euro dla Bułgarii, 15,93 euro dla Węgier, 39,33 mln euro dla Polski, 29,73 euro dla Rumunii i 5,24 mln euro dla Słowacji.

Pięć krajów może uzupełnić to unijne wsparcie do 200 proc. środkami krajowymi, co stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 300 mln euro dla dotkniętych rolników.

Szczegóły wniosku komisji zostały omówione z przedstawicielami państw członkowskich podczas posiedzenia komitetu ds. wspólnej organizacji rynków rolnych. Wszystkie państwa członkowskie będą głosować nad wnioskiem na następnym posiedzeniu komitetu. Jeżeli środek zostanie zatwierdzony przez państwa członkowskie, komisja go przyjmie. Zostałby on następnie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wszedłby w życie następnego dnia po opublikowaniu, tak aby pięć zainteresowanych państw członkowskich mogło go bezzwłocznie wdrożyć.

KE przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze, które dotyczą przywozu zboża z Ukrainy. Mowa o pszenicy, kukurydzy, nasionach rzepaku i słonecznika. Restrykcje dotyczą tylko tych czterech produktów rolnych i będą obowiązywać od 2 maja do 5 czerwca w pięciu państwach członkowskich: w Bułgarii, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.

- Środki dotyczą tylko czterech produktów rolnych - pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika - pochodzących z Ukrainy. Mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych, dotyczących tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Restrykcje wejdą w życie 2 maja i będą obowiązywały do 5 czerwca 2023 roku - podała Komisja Europejska.

W tym okresie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, pochodzące z Ukrainy, mogą nadal być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej innych, niż wspomniane pięć państw członkowskich. Produkty mogą nadal znajdować się w obrocie lub tranzycie przez te pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE.

- Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy - poinformowała KE.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czaputowicz w "Gościu Wydarzeń": Polska traci wizerunek państwa, które bezwarunkowo dąży do wsparcia Ukrainy
      Czaputowicz w "Gościu Wydarzeń": Polska traci wizerunek państwa, które bezwarunkowo dąży do wsparcia UkrainyPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na