USA uległy żądaniom reżimu. "Nie widzimy poważniejszego problemu"

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
7,2 tys.
Udostępnij

Amerykańskie siły zbrojne nie doświadczają w Nigrze poważniejszego problemu z wkroczeniem rosyjskich żołnierzy do stolicy tego kraju - ocenił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. "Przybycie rosyjskiego wojska stawia siły USA i Rosji w bliskiej odległości w czasie, gdy rywalizacja militarna i dyplomatyczna tych państw staje się coraz bardziej napięta w związku z konfliktem w Ukrainie" - zauważa Reuters.

Amerykańscy żołnierze / zdj. ilustracyjne
Amerykańscy żołnierze / zdj. ilustracyjneROMY ARROYO FERNANDEZ/NurPhotoAFP

- Rosjanie znajdują się w osobnym kompleksie i nie mają dostępu do sił USA, ani do naszego sprzętu. Zawsze jestem skoncentrowany na bezpieczeństwie i ochronie naszych wojsk. Ale w tej chwili nie widzę poważniejszego problemu, jeśli chodzi o ich ochronę - stwierdził Austin na konferencji prasowej w Honolulu.

Reuters, cytując wysokiego rangą urzędnika z amerykańskiego resortu obrony, podał, że rosyjski personel wojskowy wkroczył do bazy lotniczej w Nigrze. Nastąpiło to w ślad za tym, gdy nigeryjska junta wojskowa nakazała wycofanie niemal tysiąca żołnierzy USA z tego zachodnioafrykańskiego kraju.

Niger. Rosyjskie wojska w Niamey. "Kluczowy partner Waszyngtonu"

Do czasu zeszłorocznego puczu Niger był kluczowym partnerem Waszyngtonu w walce z rebeliantami. Zabili oni tysiące ludzi, a miliony zmusili do opuszczenia miejsc zamieszkania. Według urzędnika pragnącego zachować anonimowość, siły rosyjskie rozmieszczone są oddzielnie od Amerykanów. Korzystają z osobnego hangaru w Bazie Lotniczej 101, obok Międzynarodowego Portu Lotniczego Diori Hamani w Niamey.

"Przybycie rosyjskiego wojska stawia siły USA i Rosji w bliskiej odległości w czasie, gdy rywalizacja militarna i dyplomatyczna tych państw staje się coraz bardziej napięta w związku z konfliktem w Ukrainie. Rodzi to również pytania o los amerykańskich instalacji w Nigrze po wycofaniu się stamtąd" - zauważył Reuters.

Jak dodał, USA i ich sojusznicy zostali zmuszeni do wycofania wojsk z kilku krajów afrykańskich po zamachach stanu, które wyniosły do władzy ugrupowania pragnące odseparować się od rządów zachodnich. Oprócz przewidywanego wyjazdu z Nigru, wojska USA opuściły Czad, a siły francuskie zostały wyrzucone z Mali i Burkiny Faso.

Rosja zacieśnia relacje z Afryką. USA przeniosły część swoich sił

Jednocześnie Rosja stara się zacieśniać relacje z państwami afrykańskimi. Przedstawia się jako przyjazny kraj bez kolonialnego bagażu na tym kontynencie. Na przykład Mali w ostatnich latach stało się jednym z najbliższych sojuszników Rosji w Afryce, a najemnicy z Grupy Wagnera zostali tam wysłani do walki z dżihadystycznymi rebeliantami.

Jak powiedział Reuterowi amerykański urzędnik, władze Nigru poinformowały administrację prezydenta Joe Bidena, że w Nigrze będzie przebywać około 60 rosyjskich żołnierzy. Nie mógł on tego jednak zweryfikować.

Po puczu wojsko USA przeniosło część swoich sił w Nigrze z Bazy Lotniczej 101 do Bazy Lotniczej 201 w mieście Agadez. Nie jest jasne, jaki sprzęt wojskowy USA pozostał jeszcze w Bazie Lotniczej 101.

Niger a USA. "Stany Zjednoczone utraciły strategiczny przyczółek"

W lipcu 2023 roku w Nigrze przeprowadzono wojskowy zamach stanu, w wyniku którego odsunięto od władzy prezydenta Mohameda Bazouma. Junta, na czele której stanął generał Abdourahamane Tchiani, w grudniu 2023 roku pozbyła się już wojsk francuskich. "Decyzja USA potwierdza utratę strategicznego przyczółka do prowadzenia operacji wywiadowczych przeciwko grupom zbrojnym w Libii i całym regionie Sahelu" - pisze francuski "Le Monde".

Scenariusz wyrzucenia armii Stanów Zjednoczonych z Nigru jest bardzo podobny do wydalenia francuskiego wojska z kraju pod koniec 2023 roku Wypowiedzenie umów obronnych podpisanych z Paryżem, demonstracje przeciwko francuskiej obecności, a następnie nieuniknione i wymuszone wycofanie się z kraju, który dla Paryża miał stać się bezpieczną przystanią po konieczności opuszczenia Mali i Burkina Faso.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Lepsza Polska": CPK. Polemika Marcina Święcickiego z Maciejem Wilkiem
      "Lepsza Polska": CPK. Polemika Marcina Święcickiego z Maciejem WilkiemPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      4277
      Super
      relevant
      1293
      Hahaha
      haha
      495
      Szok
      shock
      489
      Smutny
      sad
      443
      Zły
      angry
      239
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      7,2 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na