Ujawniono treść testamentu Berlusconiego. Zaskakujący zapis

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
384
Udostępnij

Żadne z dzieci Silvio Berlusconiego nie będzie mogło sprawować samodzielnej kontroli nad główną rodzinną firmą Fininvest - wynika z testamentu sporządzonego przez byłego szefa włoskiego rządu, który zmarł 12 czerwca. W dokumencie znalazł się także jeden ciekawy zapis. Włoski przedsiębiorca zdecydował o przekazaniu ogromnej kwoty dla jednego ze swoich najbliższych współpracowników. Marcello Dell'Utri, skazywany za oszustwa, defraudacje i współpracę z sycylijską mafią, otrzyma 30 milionów euro.

Ujawniono treść testamentu Silvio Berlusconiego. Miliarder zmarł 12 czerwca
Ujawniono treść testamentu Silvio Berlusconiego. Miliarder zmarł 12 czerwcaMIGUEL MEDINAAFP

Jak podają w czwartek włoskie media były szef rządu i przedsiębiorca napisał w liście do dzieci: "Dziękuję, dużo miłości dla was wszystkich, wasz tata".

Włochy. Ujawniono treść testamentu Silvio Berlusconiego

W środę w kancelarii notarialnej w Mediolanie odczytano testament zmarłego 12 czerwca Berlusconiego. Jak przekazała agencja prasowa ANSA, której dziennikarze zyskali wgląd do dokumentu, tekst znajduje się w niezapieczętowanej kopercie, opatrzonej datą 19 stycznia 2022 roku i miejscem sporządzenia - Arcore.

Na kopercie Berlusconi napisał: "Dla moich dzieci". Testament jest spisany czarnym atramentem na papierze firmowym, w sumie zawiera około piętnastu wierszy.

Berlusconi, kiedy pisał testament, jechał do mediolańskiego szpitala San Raffaele. "Drodzy Marino, Pier Silvio, Barbaro i Eleonoro (ANSA nie wymienia najmłodszego syna Luigiego - red.), jadę do San Raffaele, jeśli nie wrócę, weźcie pod uwagę następujące kwestie...".

Berlusconi o rodzinnej firmie. Nikt nie będzie miał samodzielnej kontroli

Z zapisów testamentu wynika, że były premier zaprojektował dziedziczenie głównej rodzinnej firmy, holdingu Fininvest, tak, aby uniknąć napięć i konfliktów pomiędzy dziećmi z obu małżeństw. Obawiał się, aby jego dzieci nie poszły drogą spadkobierców właściciela Fiata Giovanniego Agnelli, którzy poprzez kłótnie sądowe i wzajemne oskarżenia doprowadzili do rozproszenia majątku.

Co prawda większość Fininvestu trafi do Pier Silvio i Mariny (razem zyskają 53 proc. udziałów), dzieci z pierwszego małżeństwa, ale wprowadzona zostanie formuła zarządzania, która wymagać będzie szerokiego konsensusu w przypadku wszelkich decyzji. Rolę szukania takiego konsensusu Berlusconi wyznaczył Marinie, najstarszej córce.

Decyzję o równowadze w zarządzaniu Fininvest Berlusconi podjął już w 2006 roku. 2 października napisał odręcznie swoje życzenie: "Dostępne akcje zostawiam w równych częściach moim pięciu dzieciom".

Spadek w wysokości 100 milionów euro trafi do Marty Fasciny, deputowanej z ramienia partii Forza Italia, ostatniej partnerki Berlusconiego.

Testament Berlusconiego. 30 milionów dla "ambasadora mafii"

Z kolei 30 milionów otrzyma Marcello Dell'Utri - jeden z najbliższych współpracowników i doradców Berlusconiego. W procesach karnych został uznany w przeszłości za winnego oszustw podatkowych, defraudacji i współpracy z sycylijską mafią. Był skazywany na kary pozbawienia wolności. W mediach i przez włoskich prokuratorów określany jest mianem "ambasadora mafii".

Berlusconi pisze w testamencie, że wynagradza bliskich "za to, że ich kochałem i za to, że mnie kochali".

Koncern Fininvest kontroluje grupę telewizyjną MFE - MediaForEurope N.V., wydawnictwo Mondadori, a także duży konglomerat banków Banca Mediolanum.

Już w poniedziałek długoletni przyjaciel Berlusconiego Fedele Confalonieri, prezes należącej do Fininvest grupy Mediaset, wykluczył "jakiekolwiek reperkusje w rodzinie i strukturze spółek kontrolowanych lub posiadanych przez Fininvest", a także możliwość znalezienia "niespodzianek" w testamencie.

Majątek Berlusconiego. Mowa o ponad sześciu miliardach euro

Były premier Włoch Silvio Berlusconi pozostawił po sobie majątek o wartości ok. 6,4 mld euro, na który składają się m.in. udziały w spółkach, akcje, nieruchomości, drużyna piłkarska, a nawet jacht. Do najbardziej znanych rezydencji zmarłego polityka należały Villa San Martino w leżącym pod Mediolanem mieście Arcore, letnie wille na Sardynii i Lampedusie, a także nieruchomości za granicą.

ANSA podaje, że w sprawie sprzedaży występującego w Serie A klubu piłkarskiego Monza rozpoczęły się już pierwsze rozmowy z Vaghelisem Marinakisem, greckim przedsiębiorcą bliskim premierowi Grecji Kyriakosowi Micotakisowi, a także z amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kosianiak-Kamysz w "Graffiti" o waloryzacji 500 plus: Dla pracujących
      Kosianiak-Kamysz w "Graffiti" o waloryzacji 500 plus: Dla pracującychPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      204
      Super
      relevant
      66
      Hahaha
      haha
      56
      Szok
      shock
      27
      Smutny
      sad
      14
      Zły
      angry
      17
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      384
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na