Reklama

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi /AFP
 • Data urodzenia:

  29.09.1936

 • Miejsce urodzenia:

  Mediolan

 • Kraj urodzenia:

  Włochy

 • Należy do:

  • Forza Italia
Silvio Berlusconi to włoski polityk i przedsiębiorca. Trzykrotny premier Włoch (w latach 1994–1995, 2001–2006 i 2008–2011), stojący na czele czterech rządów. Jest założycielem partii Forza Italia oraz twórcą holdingu Fininvest i imperium medialnego Mediaset. To również były prezes i właściciel klubu piłkarskiego AC Milan. 

Silvio Berlusconi – życiorys i działalność zawodowa 

Silvio Berlusconi urodził się 29 września w 1936 roku w Mediolanie. W młodości pływał na statkach, zarabiając jako piosenkarz. Pracował również jako komiwojażer. W 1954 r. podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Mediolanie. W kolejnych latach zajął się jednak budownictwem. Tworzył przedsiębiorstwa Edilnord, Italcantieri i Milano 2. 

W latach 70. zaczął działać w sektorze medialnym. Założył koncern Fininvest, który powoli rozrastał się w coraz większe imperium finansowe, prowadzące działalność w różnych gałęziach biznesu - od mediów, wydawnictw, reklamy po ubezpieczenia i usługi bankowe. W 1980 r. rozpoczął działalność pierwszy kanał jego prywatnej telewizji - Canale 5. Dwa lata później Silvio Berlusconi uruchomił stację Italia 1, a w 1984 r. - Rete 4. W następnych latach zainwestował także w zagraniczne stacje telewizyjne – francuską La Cinq i Telecinco w Hiszpanii.

Silvio Berlusconi w 1986 r. został właścicielem i prezesem jednego z najbardziej utytułowanych klubów na świecie – AC Milan. Majątek Silvio Berlusconiego szacowany jest na 9,4 miliarda dolarów. 

Silvio Berlusconi – kariera polityczna i skandale

Silvio Berlusconi rozpoczął karierę polityczną w 1994 r. wraz z założeniem partii Forza Italia. Wejście na scenę polityczną okazało się sukcesem, ponieważ ugrupowanie w tym samym roku wygrało wybory, a Silvio Berlusconi został premierem. Rząd upadł po rozpadzie głównego koalicjanta – Ligi Północnej. 

Silvio Berlusconi znowu został premierem Włoch w 2001 r. – tym razem jako lider Domu Wolności. Siedem lat później ponownie zasiadł na stanowisku premiera, jednak jego kadencja trwała tylko trzy lata. Dymisja związana była z aferą seksualną z jego udziałem. Dodatkowo w jego prywatnych willach odbywały się orgie. 

W 2013 r. polityk został skazany na 7 lat więzienia za nadużywanie władzy oraz dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Jednak w postępowaniu odwoławczym został uniewinniony, a wyrok uniewinniający utrzymano następnie w mocy w postępowaniu kasacyjnym. 

Silvio Berlusconiemu wielokrotnie zarzucano również powiązania z mafią i kontrolowanie kilku głównych kanałów telewizyjnych we Włoszech. 

Silvio Berlusconi – życie prywatne

Silvio Berlusconi jest ojcem piątki dzieci. Marina i Pier Silvio są owocami miłości między słynnym politykiem a Carlą Dall’Oglio. Natomiast matką Barbary, Eleonory i Luigiego jest Veronica Lario. Jest również dziadkiem 12 wnucząt. Obecnie Silvio Berlusconi jest w związku z 32-letnią Martą Fasciną.

Temat Silvio Berlusconi znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Silvio Berlusconi

Wiadomości

Wideo