Reklama
Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

 • Białystok, Lubelskie
 • Bielsko-Biała, Śląskie
 • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
 • Gdańsk, Pomorskie
 • Gorzów Wlk., Lubuskie
 • Katowice, Śląskie
 • Kielce, Świętokrzyskie
 • Kraków, Małopolskie
 • Lublin, Lubelskie
 • Łódź, Łódzkie
 • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
 • Opole, Opolskie
 • Poznań, Wielkopolskie
 • Rzeszów, Podkarpackie
 • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
 • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
 • Warszawa, Mazowieckie
 • Wrocław, Dolnośląskie
 • Zakopane, Małopolskie
 • Zielona Góra, Lubuskie

Świat reaguje na zamach na premiera Słowacji. "Modlimy się"

Szokujące - tak zamach na premiera Słowacji określił Petr Fiala, premier Czech. Z kolei prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa podkreśliła, że "potępia atak z całą stanowczością". Viktor Orban napisał o modlitwie za słowackiego polityka. Joe Biden zaznaczył, że ambasada USA jest gotowa pomóc Słowacji.

Premier Słowacji Robert Fico
Premier Słowacji Robert Fico/Tomas Tkacik / Zuma Press/Agencja FORUM

W środę po południu podczas wyjazdowego posiedzenia rządu Słowacji w miejscowości Handlova doszło do zamachu na Roberta Ficę. Słowacki premier został kilkukrotnie postrzelony, a następnie ewakuowany przez ochronę i służby medyczne. Informacje o zamachu oficjalnie potwierdziło słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Jestem całkowicie zszokowana dzisiejszym brutalnym i lekkomyślnym atakiem na premiera Słowacji Roberta Ficę, który potępiam z całą stanowczością. Życzę mu dużo siły w tym krytycznym momencie i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są także z jego rodziną i bliskimi" - przekazała w mediach społecznościowych prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa.

"Wiadomość o postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy jest szokująca. Życzę premierowi jak najszybszego powrotu do zdrowia. Nie możemy tolerować przemocy, nie może być na nią miejsca w społeczeństwie" - zaznaczył premier Czech Petr Fiala.

Sprawę skomentował również premier Polski Donald Tusk. "Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili" - podkreślił w internetowym wpisie. O sprawie napisał również szef polskiej dyplomacji. "Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Ficę. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia" - podkreślił Radosław Sikorski.

Viktor Orban o zamachu na premiera Słowacji: Modlimy się

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również potępiła atak. "W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na takie akty przemocy, które podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro" - zaznaczyła w mediach społecznościowych.

Słowa wsparcia dla Ficy płyną również z Węgier. "Byłem głęboko zszokowany haniebnym atakiem na mojego przyjaciela, premiera Roberta Fico. Modlimy się o jego zdrowie i szybki powrót do zdrowia! Niech Bóg błogosławi jemu i jego krajowi" - napisał Viktor Orban.

"Jestem zszokowany próbą zamachu na premiera Roberta Ficę. Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne. Moje myśli i modlitwy są z Robertem Ficą, jego rodziną i narodem Słowacji" - napisał w X prezydent Andrzej Duda.

"Atak na Roberta Ficę jest jednoznacznie naganny, niezależnie od motywacji. Powinno to być dla nas przestrogą, jak daleko może doprowadzić pogłębianie się wrogości i agresji w społeczeństwie" - dodaje prezydent Czech Petr Pavel.

Zamach na premiera Słowacji. Reaguje sekretarz generalny NATO

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również określił atak jako szokujący. "W polityce europejskiej nie może być miejsca na przemoc" - zaznaczył polityk. "Jestem zszokowany tą okropną wiadomością. Wszystkie nasze myśli są z premierem Ficą i jego rodziną" - zaznacza premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Atak na Ficę potępiło również MSZ Białorusi podkreślając w oświadczeniu, że "w XXI wieku nie ma miejsca na akty przemocy wobec polityków i urzędników, niezależnie od ich celów".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że jest "zszokowany i przerażony" atakiem na Ficę. "Życzę mu sił i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są z Robertem Ficą, jego bliskimi i obywatelami Słowacji" - przekazał w komunikacie.

Do ataku na Ficę odniósł się również Wołodymyr Zełenski. "Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiadującego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, w żadnej formie czy sferze. Mamy szczerą nadzieję, że Robert Fico wkrótce wyzdrowieje i wyrażamy naszą solidarność z narodem Słowacji" - podkreślił prezydent Ukrainy.

Joe Biden: Ambasada USA jest gotowa pomóc Słowacji

Oświadczenie w sprawie ataku na Ficę wydał Biały Dom. Prezydent Stanów Zjednoczonych przekazał, że "jest zaniepokojony" doniesieniami o zamachu na premiera Słowacji.

"Jill i ja modlimy się o szybki powrót do zdrowia, a nasze myśli są z jego rodziną i narodem Słowacji. Potępiamy ten straszliwy akt przemocy. Nasza ambasada jest w bliskim kontakcie z rządem Słowacji i jest gotowa do pomocy" - przekazał Joe Biden w komunikacie.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Karczewski w "Debacie politycznej": Nie zgadzamy się na UE, którą chcą nam zaserwować elity europejskie/Polsat News Polityka/Polsat News Polityka
INTERIA.PL

Więcej na ten temat

Zobacz także