Rosyjski senator grozi Europie. "Przeciąć korytarz do obwodu"
Rosyjski polityk Dmitrij Rogozin przekonuje, że konieczne jest utworzenie przecięciami, prowadzącego z terytorium Federacji Rosyjskiej do obwodu królewieckiego, specjalnego korytarza. Oświadczenie polityka jest odpowiedzią na zapowiedź litewskiego ministra Gintautasa Jakstasa zamknięcia wszystkich rosyjskojęzycznych szkół w kraju.

Pomysł utworzenia korytarza lądowego do Królewca padł na kanałach społecznościowych Dmitrij Rogozina.
Członek Komitetu Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej podkreślił, że działania są niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo obywateli, którzy chcieliby podróżować z Rosji do Rosji, a nie mogą tego robić ze względu na ograniczenia nakładane m.in. przez Litwę.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja
Rosja. Senator grozi "korytarzem" do Królewca
"Nadszedł czas przecięcia korytarza do obwodu kaliningradzkiego" - stwierdził Dmitrij Rogozin.
"W przypadku podróży naszych obywateli z Rosji do Rosji, wizy i inne zezwolenia wydawane przez władze zagraniczne są nietolerowane" - dodał.
Do swojego krótkiego komentarza Dmitrij Rogozin dołączył artykuł opublikowany przez propagandową agencję Sputnik, w którym dziennikarze informują o planach zamknięcia wszystkich rosyjskojęzycznych szkół na Litwie.
Rosja. Senator reaguje na decyzję Litwy
Sprawa, do której odnosi się rosyjski polityk, to tragiczne wydarzenie do którego doszło w jednej z rosyjskich szkół działających w dzielnicy Naujamestis w Wilnie. Dwóch rosyjskojęzycznych nastolatków uczących się w tej placówce zastrzeliło pro ukraińskiego kolegę z klasy.
Sprawa natychmiast stała się przedmiotem zaostrzonych dyskusji w społeczeństwie i wśród polityków. Litewski minister edukacji, nauki i sportu - Gintautas Jakstas - zapowiedział, że bardzo możliwe jest doprowadzenie do zamknięcia wszystkich szkół, gdzie uczą się przedstawiciele mniejszości rosyjskiej.
- Oceniamy i omawiamy z zespołem, czy istnieją możliwości stopniowego zamykania rosyjskojęzycznych szkół mniejszości narodowych. Oceniamy podstawę prawną, czy w ogóle jest to możliwe - stwierdził.
- Chcielibyśmy podejmować decyzje w skali kraju, aby szkoły mniejszości rosyjskiej zaczęły być zamykane, bo rozumiemy, że dzieci dorastają w separacji, integracja z Litwą jest utrudniona. Byłoby dobrze, gdyby w przyszłości nie było szkół rosyjskojęzycznej mniejszości narodowej - dodał.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!