Największymi miastami na Litwie - oprócz stolicy, Wilna - są:
Kłajpeda, Kowno, Olipa, Mariampol, Szawle i Poniewież. Najdłuższą rzeką jest Niemen.
Litwa jest znana z pięknych krajobrazów, bogatej kultury i tradycji oraz wielu zabytków historycznych, które przyciągają turystów z całego świata.
Litwa - położenie i klimat
Klimat Litwy jest umiarkowany ciepły, przejściowy. Nad wybrzeżem bałtyckim występują charakterystyczne silne wiatry oraz dosyć szybkie zmiany pogody. Zimy są zimne, ze średnią temperaturą około -5 stopni C., a lata łagodne - ze średnią temperaturą w okolicach 17-20 st. C.
Opady deszczu na Litwie są równomiernie rozłożone przez cały rok, co sprzyja rolnictwu.
Południowo-wschodnie obszary kraju zajmuje
Pojezierze Litewskie. W części północno-zachodniej znajduje się
Pojezierze Żmudzkie.
Litwa - ustrój polityczny
Litwa podzielona jest na dziesięć obwodów: wileński, uciański, teleszycki, tauroski, szawelski, poniewski, olicki, kowieński, mariampolski i kłajpedzki.
W kraju obowiązuje konstytucja. Litwa jest semiprezydencka, co oznacza, że władza ustawodawcza należy do parlamentu, władza wykonawcza do rządu i prezydenta. Władza sądownicza należy do niezwisłych sądów.
Prezydentem Litwy jest obecnie
Gitanas Nausėda, a premierem -
Ingrida Šimonytė.
Litwa - gospodarka krajowa
Gospodarka litewska opiera się głównie na przemyśle spożywczym i drzewno-papierniczym. Prym wiedzie też produkcja materiałów budowlanych, przemysł maszynowy, chemiczny oraz paliwowo-energetyczny.
Litwa jest też zasobna w surowce skalne (gips, wapień, dolomit).
Litwa - historia
Litwa pod względem narodowościowym jest krajem najbardziej jednolitym ze wszystkich państw w basenie Morza Bałtyckiego. Największą mniejszością są Polacy, którzy żyją głównie na Wileńszczyźnie.
Historia Litwy jest bogata i nierozerwalnie związana z historią pozostałych krajów bałtyckich. W średniowieczu Litwa była jednym z najpotężniejszych państw w Europie Wschodniej. W 1386 roku Wielki Książę Jagiełło wraz z Wielkim Księstwem Litewskim przyjął chrzest. Wspólnie z Polską Litwa utworzyła unię personalną, tworząc Wielkie Księstwo Polskie i Litewskie.
W 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem wojska litewskie wspierały Polaków w walce z Krzyżakami.
W 1569 roku zawarto Unię Lubelską, która formalnie połączyła dwa kraje w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W wyniku rozbiorów Rzeczypospolitej w XVIII wieku Litwa znalazła się jednak pod panowaniem Rosji i Prus, a następnie została częścią Królestwa Polskiego.
Po I wojnie światowej Litwa odzyskała niepodległość, stając się niepodległym państwem w 1918 roku. W okresie międzywojennym Litwa była niewielkim państwem na mapie Europy, walczącym o swoją tożsamość narodową.
Po II wojnie światowej znalazła się pod kontrolą ZSRR i pozostawała częścią tego imperium jako Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka do 1990 roku, kiedy ogłosiła niepodległość.