Parlament Europejski przeciwko węgierskiej prezydencji w Radzie UE

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
2,3 tys.
Udostępnij

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, wzywającą do odwołania prezydencji Węgier w Radzie Unii Europejskiej. Kolejność sprawowania kierownictwa w Radzie jest ustalana z wyprzedzeniem kilkunastu lat większością kwalifikowaną na posiedzeniach Rady. Zgodnie z prawem wszelkie zmiany - choć dotychczas niespotykane - są możliwe w tym samym trybie.

Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor OrbanAttila KisbenedekAFP

W głosowaniu udział wzięło 619 deputowanych. Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 442 europarlamentarzystów, 144 było przeciw, 33 wstrzymało się.

Decyzję poparli głównie europosłowie z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL), liberałowie z Renew Europe (RE), Socjaliści i Demokraci (S&D), Zieloni, a także Grupa Lewicy - GUE/NGL. Wśród zwolenników znaleźli się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL oraz niezrzeszone w żadnej partii krajowej Janina OchojskaSylwia Super.

Przeciwko opowiedzieli się z kolei reprezentanci Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) oraz Grupy Tożsamość i Demokracja (ID). Wśród nich byli eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości.

Węgierska prezydencja w Radzie UE. Parlament Europejski zdecydował

Zgodnie z treścią rezolucji Parlament Europejski kwestionuje zdolność Budapesztu do sprawowania rotacyjnej prezydencji w Radzie, w świetle toczącego się postępowania na podstawie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej

Choć rezolucja Parlamentu nie jest wiążąca, to jeśli Rada UE nie podejmie działań w sprawie prezydencji Budapesztu, PE ostrzega, że zdecyduje się na "odpowiednie środki".

Według założeń z sierpnia 2016 roku Węgry mają sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 roku. 

Z powodu wątpliwości Brukseli w kwestii przestrzegania przez Budapeszt unijnej zasady praworządności, pięć frakcji politycznych w PE opracowało wspólną rezolucję, która nawołuje do pozbawienia Węgier możliwości sprawowania funkcji.

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga zaprotestowała przeciwko projektowi i określiła pomysł, jako "inicjatywę antywęgierską".

Rotacyjna prezydencja w Radzie UE. "Bezstronne prowadzenie obrad"

Rotacyjna prezydencja zapisana jest w traktatach unijnych i zmienia się co pół roku. Pełnienie prezydencji oznacza kierowanie pracami wszystkich posiedzeń RUE, z wyjątkiem spraw zagranicznych.

Kraj, który stoi na czele Rady, zwyczajowo nie powinien zachowywać się konfrontacyjnie oraz realizować celów swojej polityki. Głównym zadaniem państwa członkowskiego, jakie przewodzi RUE, jest bezstronne prowadzenie obrad i rozwiązywanie kwestii spornych oraz doprowadzanie do konsensusu.

Plan kierownictwa w Radzie został ustalony większością kwalifikowaną i - zgodnie z prawem - zmian w tej kolejności można dokonać w analogicznym trybie podczas posiedzenia Rady UE.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      49-latek zatrzymany w Prudniku
      49-latek zatrzymany w PrudnikuPolicja PolskaPolicja
      Przejdź na