Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
PE planuje polityczne uderzenie w Węgry. "Bezprecedensowa groźba"
Parlament Europejski zaproponuje przyjęcie rezolucji, która pozwoli na odwołanie przewodnictwa Węgier w Radzie UE - podaje brukselski portal Politico. Węgry mają objąć przewodnictwo w drugiej połowie 2024 roku. Zapowiedź głosowania spotkała się z krytyką wśród węgierskich polityków. Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga oceniła pomysł jako "inicjatywę antywęgierską"
"Zgodnie z projektem rezolucji, który ma zostać poddany pod głosowanie 1 czerwca, parlament kwestionuje zdolność Budapesztu do sprawowania rotacyjnej prezydencji w Radzie w świetle toczącego się postępowania na podstawie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Jeśli Rada UE nie podejmie działań w sprawie prezydencji Budapesztu, parlament ostrzega, że zdecyduje się na 'odpowiednie środki'" - relacjonuje Politico.
"Bezprecedensowa groźba wobec węgierskiego rządu"
Rozmówca portalu - ekspert ds. prawa unijnego Alberto Alemanno - mówi wprost, że "ta bezprecedensowa groźba wobec węgierskiego (i polskiego) rządu może wywołać bardzo potrzebną polityczną i prawną debatę na temat warunków, na jakich UE może zaakceptować zbuntowane państwa członkowskie w ramach Unii".
Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga określiła pomysł jako "inicjatywę antywęgierską".
"Powiedzmy sobie jasno, prezydencja w UE nie jest prawem, ale obowiązkiem" - napisała węgierska polityk w poście na Facebooku. "To, co obiecaliśmy, wykonamy uczciwie, nikt nie może nam tego odebrać" - dodała.
PE "nie ma prawnej możliwości"
Szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas, stwierdził natomiast, że "nie ma prawnej możliwości", aby UE uniemożliwiła Węgrom objęcie prezydencji.
Rezolucja została opracowana przez pięć frakcji w Parlamencie Europejskim: Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberalną Renew, Zielonych i skrajną lewicę GUE/NGL.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje