Reklama

Węgry

Czwartek, 11 stycznia 2024 (13:19)AktualizacjaŚroda, 6 marca 2024 (10:31)

Węgry (Republika Węgierska) to kraj, który leży w środkowej części Europy, należy do Unii Europejskiej i przygotowuje się do wstąpienia do strefy euro. Węgry są także członkiem ONZ i NATO. Turyści kojarzą to państwo głównie ze smacznej i dobrze przyprawionej kuchni, tradycji winiarskich oraz termalnych źródeł.

Plac Bohaterów w Budapeszcie
Plac Bohaterów w Budapeszcie/ AA/ABACA/Abaca/East News

Węgry

  • Stolica:Budapeszt
  • Powierzchnia:93 030 km²
  • Ludność:9,5 mln
Językiem urzędowym na Węgrzech jest język węgierski. Waluta, która obowiązuje na Węgrzech to forint węgierski.

Stolicą Węgier jest Budapeszt, który pełni także funkcję ważnego ośrodka kulturalno-gospodarczego w kraju. Inne duża miasta węgierskie to: Pecz, Miskolc, Segedyn i Debreczyn. Węgry słyną z pikantnej kuchni, dobrych win, zachwycającej budapesztańskiej architektury oraz termalnych źródeł, które przyciągają turystów.

Węgrzy posługują się językiem węgierskim należącym do języków ugrofińskich. Jest to jeden z najstarszych języków nieindoeuropejskich w Europie.

Węgry - położenie i klimat

Węgry nie mają dostępu do morza, jednak mieszkańcom ten brak rekompensuje ciepłe jezioro Balaton. Przez Węgry przepływa jedna z najdłuższych rzek w Europie - Dunaj. Państwo sąsiaduje ze Słowenią, Chorwacją, Serbią, Rumunią, Ukrainą, Słowacją i Austrią

Węgry znajdują się pod wpływem klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Terytorium węgierskie jest bowiem pod wpływem prądów znad Oceanu Atlantyckiego i kontynentalnych mas powietrza.

Węgry - ustrój polityczny

Ustrój polityczny obowiązujący na Węgrzech to republika demokratyczna

Prezydenta, który jest głową państwa, wybiera się na pięcioletnią kadencję. Władzę wykonawczą ma premier, który stoi na czele rządu. 

Głową państwa jest obecnie na Węgrzech prezydent Tamas Sulyok, który objął urząd we wtorek 5 marca 2024 r., a tydzień wcześniej został wybrany przez węgierski parlament. Jego poprzedniczka Katalin Novák podała się do dymisji 10 lutego 2024. Szefem rządu Węgier jest premier Viktor Orbán.

Władza ustawodawcza należy do parlamentu czyli Zgromadzenia Narodowego (Országgyűlés). Cały system polityczny opiera się na demokracji reprezentacyjnej, a parlament jednoizbowy jest głównym organem ustawodawczym. Budynek parlamentu w Budapeszcie (Országház) jest jednym z symboli stolicy Węgier.

Pod względem administracyjnym kraj jest podzielony na tzw. komitaty (jest ich 19), Budapeszt oraz 23 miasta mające prawa komitatów.

Węgry - gospodarka krajowa

Węgierska gospodarka jest zróżnicowana i obejmuje m.in. przemysł, rolnictwo i usługi. W ciągu ostatnich lat Węgry doświadczyły znacznego wzrostu gospodarczego, a Budapeszt stał się ważnym centrum finansowym i kulturalnym w Europie Środkowej.

Prowadzona polityka sprawiła jednak, że w ostatnim czasie rząd węgierski mierzy się z największym zadłużeniem (w stosunku do wielkości węgierskiej gospodarki i kosztami jej obsługi) w całej Unii Europejskiej.

Węgry - historia w pigułce

Węgry powstały w X wieku, a w XIII wieku stały się królestwem. W późniejszych wiekach kraj przeszedł przez okresy panowania tureckiego, austriackiego i habsburskiego. Państwo było w przeszłości częścią cesarstwa austro-węgierskiego, które upadło po I wojnie światowej.

Węgry, tak samo jak Polska, po zakończeniu II wojny światowej zostały państwem komunistycznym. Wojska radzieckie po buncie ludności w 1956 roku odpowiedziały inwazją na kraj. 

Po upadku ZSRR Węgry nawiązały bliskie kontakty z zachodnią częścią Europy, a w niedługim czasie dołączyły m.in. do NATO i Unii Europejskiej. Dzisiaj państwo węgierskie może poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturowym - m.in. sztuką ludową, muzyką i tradycjami folklorystycznymi.

Węgry - stosunki z Polską

Węgry nawiązały współpracę z Polską już w okresie średniowiecza. Nasz kraj był m.in. bliskim partnerem handlowym Węgier. Łączyło nas również wspólne pochodzenie dynastii Piastów i Arpadów. W XV wieku doszło do podpisania polsko-węgierskiej unii między Władysławem Jagiełłą a Zygmuntem Luksemburskim. Nasze kraje połączyła także linia Habsburgów.

Obecnie Polska i Węgry współpracują w ramach różnych struktur regionalnych - m.in. Grupy Wyszehradzkiej.
Temat Węgry znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes, Motoryzacja

Węgry - Wiadomości

Czwartek, 7 listopada 2024 (16:25)
W Budapeszcie trwa szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem prezydentów i premierów państw członkowskich. Gospodarzem wydarzenia jest premier Viktor Orban, który już na samym początku...

Węgry - Wideo

Niedziela, 7 lipca 2024 (10:42)
Bogdan Rymanowski zauważył, że ze Orban ma zdać relacje ze swoich rozmów państwom na szczycie NATO. - Myślę, że bardziej będzie się tłumaczył niż zdawał relacje. Uważam, że to jest taki gest PR-owy...