Omyłkowo polubił post. Sąd nie słuchał tłumaczeń

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
267
Udostępnij

15 dni aresztu - taką karę otrzymał Jauhien Achremienka za, jak tłumaczył, omyłkowe polubienie postu. Treść była niezgodna z narracją prowadzoną na Białorusi. Były szef wydziału sportu i turystyki komitetu wykonawczego rejonu żłobińskiego podkreślał, że nie miał złych intencji, jednak nie wpłynęło to na decyzję sądu.

Białoruś. Polubił niewygodny post. Sąd skazał go na kilka dni aresztu, zdj. ilustracyjne
Białoruś. Polubił niewygodny post. Sąd skazał go na kilka dni aresztu, zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Jauhien Achremienka, który jeszcze do niedawna pełnił funkcję szefa wydziału sportu i turystyki komitetu wykonawczego rejonu żłobińskiego na Białorusi, został skazany na kilka dni aresztu.

Wszystko przez jedno, niefortunne polubienie postu w mediach społecznościowych.

Białoruś. Polubił "niewłaściwy" post. Trafił do aresztu

Achremienka polubił post, w którym składano życzenia funkcjonariuszom KGB z okazji tzw. "Dnia Niekompetencji". Wpis ukazał się na profilu, który trafił na państwową listę materiałów ekstremistycznych. Publikacja nie godzi się z linią narracji prowadzoną w kraju Alaksandra Łukaszenki, co więcej, uznano, że polubienie postu przez Achremienkę "zwiększyło zasięg odbiorców".

Podczas procesu szef wydziału sportu i turystyki częściowo przyznał się do winy - wyjaśnił, że polubienie postu było wyłącznie przypadkiem i że nie miał złych intencji, a celem nie było rozpowszechnienie takich treści. "'Ekstremistyczny' profil obserwował jedynie w celu identyfikacji i zapobieżeniu nielegalnym działaniom wśród podległych mu pracowników i sportowców" - podaje Biełsat.

Mimo tłumaczeń Achremienki oraz tego, że posiada troje dzieci, sąd był nieugięty. Mężczyzna został skazany na 15 dni aresztu, skonfiskowano mu także telefon komórkowy, z którego polubił post.

Biełsat wyjaśnia, że dotychczas w mediach społecznościowych Białorusina można było zauważyć treści poprawne politycznie - zdjęcia dyplomatów, informacje o oficjalnych wydarzeniach czy aktywnościach sportowych.

Białoruś. Władze "likwidują" niewygodne treści

To nie pierwszy przypadek, kiedy władze na Białorusi zwalczają niewygodne dla nich treści, jakie pojawiają się w sieci i skazują obywateli na miesiące bądź lata pozbawienia wolności. W lipcu 2022 roku, 20-letnia wówczas studentka Danuta Piarednia, trafiła na 6,5 roku do więzienia za udostępnienie w mediach społecznościowych tekstu krytykującego Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenkę.

Kobieta została uznana winną działania na szkodę interesom narodowym Białorusi i winną obrazy białoruskiego dyktatora. W udostępnionym tekście miało być również wezwanie do wystąpień ulicznych oraz opinia o braku perspektyw białoruskiej armii w przypadku bezpośredniego przystąpienia do wojny.

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi umieścił ją na liście osób "mających związek z działalnością terrorystyczną". Kobieta została skreślona z listy studentów.

Źródła: Biełsat, Interia

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Żukowska w "Graffiti" o nowym budżecie: Prezydent i TK nie mają prawa ingerować
      Żukowska w "Graffiti" o nowym budżecie: Prezydent i TK nie mają prawa ingerowaćPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      170
      Super
      relevant
      51
      Hahaha
      haha
      15
      Szok
      shock
      11
      Smutny
      sad
      6
      Zły
      angry
      14
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      267
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na