Nowy premier Francji. Kim jest Michel Barnier?

Jan Nalepa

Oprac.: Jan Nalepa

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
129
Udostępnij

Po wielotygodniowym chaosie i wzmożonych negocjacjach Francja ma nowego premiera. Został nim Michel Barnier - konserwatywny polityk, były minister, europoseł oraz komisarz europejski i negocjator brexitu z ramienia Unii Europejskiej. Przybliżamy sylwetkę nowego szefa francuskiego rządu.

Nowy premier Francji Michel Barnier
Nowy premier Francji Michel Barnier Nathan Laine/BloombergGetty Images

Michel Barnier urodził się 9 stycznia 1951 roku w alpejskiej miejscowości La Tronche. Ukończył studia na ESCP Business School w Paryżu. Działał w ugrupowaniach guallistycznych (odwołujących się do myśli politycznej Charles'a de Gaulle'a), które głoszą konserwatywne poglądy oparte na zasadach chrześcijaństwa oraz liberalizmie gospodarczym.

W latach 70. dołączył do Zgromadzenia na rzecz Republiki (RPR), którą następnie, po połączeniu z Unią na rzecz Ruchu Ludowego, przekształcono w centroprawicową Partię Republikańską.

Michel Barnier. Jak przebiegała kariera polityczna nowego premiera?

Rok po ukończeniu studiów, w 1973 roku, po raz pierwszy został radnym departamentu Sabaudia. W radzie generalnej tego regionu zasiadał do 1999 roku, przez 17 lat pełniąc funkcję jej przewodniczącego. Był jednym z organizatorów Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku w Albertville.

Przez kolejne lata pełnił funkcję ministra środowiska, a w 1999 roku został przedstawicielem Francji w Komisji Europejskiej. Po zakończeniu kadencji powrócił do Francji, w której najpierw przez rok był ministrem spraw zagranicznych, a następnie, w 2007 roku, został ministrem rolnictwa.

Dwa lata później został wybrany do Parlamentu Europejskiego, jednak w 2010 roku zrezygnował z mandatu na rzecz funkcji komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług w Komisji Europejskiej. Pozostał tam do końca kadencji w 2014 roku.

W 2021 roku Barnier przegrał prawybory prezydenckie francuskich republikanów. Pokonała go Valerie Pecresse, która otrzymała 4,78 proc. głosów w pierwszej turze wyborów w 2022 roku.

Michel Barnier a brexit

27 lipca 2016 roku został wyznaczony przez Komisję Europejską na głównego negocjatora między Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie brexitu. Ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opisał wtedy Michela Barniera: "Chciałem, by tą trudną sprawą zajął się doświadczony polityk. Jest dobrym negocjatorem, który ma bogate doświadczenie w tym aspekcie polityki".

Następnie w 2020 roku Barnier przewodził negocjacjom w sprawie umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytanią oraz został doradcą szefowej KE Ursuli von der Leyen w tej sprawie.

Emmanuel Macron wyznaczył premiera

Od przyśpieszonych wyborów parlamentarnych we Francji Emmanuel Macron szukał kandydata na nowego premiera - zgodnie z francuską konstytucją to prezydent powołuje szefa francuskiego rządu. Odmówił przy tym nominowania na premiera kandydatki lewicy Lucie Castets.

5 września Macron wyznaczył właśnie Barniera. Co ciekawe, jego partia, czyli Republikanie, zajęli w tegorocznych wyborach parlamentarnych dopiero czwarte miejsce.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Pałacu Elizejskiego: "Prezydent upewnił się, że Michel Barnier spełnia warunki stabilności i możliwie najszerszego konsensusu, i poprosił go o utworzenie rządu jedności, który będzie służył krajowi".

Barnier zastąpić ma na stanowisku Gabriela Attala. Formalnie polityk republikanów pełni już funkcję premiera Francji, ale grozi mu wotum nieufności od swoich przeciwników w parlamencie. Jednak liderzy prawicowego Zjednoczenia Narodowego - Marine Le Pen i Jordan Bardella - zapowiedzieli, że chcą najpierw wysłuchać exposé Barniera w parlamencie.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Rosja chce chaosu w państwach bałtyckich. „Powrót do hard power”
      Rosja chce chaosu w państwach bałtyckich. „Powrót do hard power”INTERIA.PL
      Przejdź na