Niemiecki dziennik wprost o zielonej polityce. "Donald Tusk jedyną nadzieją"

Agata Sucharska

Oprac.: Agata Sucharska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Hahaha
haha
1,3 tys.
Udostępnij

"Donald Tusk i jego ekipa to obecnie jedyna nadzieja dla polskich Zielonych na odegranie roli na scenie politycznej" - ocenił niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zetiung". W artykule podkreślono, że dotychczasowe osiągnięcia proekologicznych partii w Polsce oraz w Czechach są niewielkie. "Wyniki wyborów w obu krajach pokazują, że zielona polityka jest często bardziej akceptowana, jeśli występuje w konserwatywnym, wręcz chrześcijańskim przebraniu i nie głosi ochrony klimatu jako głównego celu, ale raczej wsparcie rodzinnych gospodarstw rolnych" - pisze dziennik.

Rząd Donalda Tuska
Rząd Donalda TuskaAndrzej IwańczukReporter

"Sueddeutsche Zetiung" przypomina, że Partia Zielonych wchodzi w skład rządu w Polsce, a liderka ugrupowania - Urszula Zielińska jest wiceministrem środowiska. Jak wskazano, jednym z najważniejszych tematów, którymi się zajmowała, była katastrofa ekologiczna na Odrze. To jednak koniec z sukcesów, jakie w analizie dostrzega niemiecka redakcja.

Dziennik zaznacza, że Zieloni dostali się do Sejmu i mają trzech posłów, ale są jedynie małą częścią "wielkiej koalicji Donalda Tuska", czyli Koalicji Obywatelskiej. "Nie mają pieniędzy, ani wystarczającej liczby ludzi" - wskazano.

Jak podkreślono, "Donald Tusk i jego ekipa to obecnie jedyna nadzieja dla polskich Zielonych na odegranie roli na scenie politycznej".

Zieloni w Europie. W Polsce jest źle, ale w Czechach gorzej

Niemieccy dziennikarze oceniają również, że słabo radzą sobie czescy Zieloni, którzy w poprzednich wyborach - w 2021 roku uzyskali marginalne poparcie i nie przekonali do siebie nawet jednego procenta wyborców. Głównym problemem naszych południowych sąsiadów ma być podejście do korzystania z energii jądrowej. "Jej odrzucenie po latach dla większości partii politycznych i społeczeństwa wydaje się irracjonalne" - podkreślono.

Według dziennikarzy w obu krajach zadziałał efekt marketingu politycznego. "Wyniki wyborów w obu krajach pokazują, że zielona polityka jest często bardziej akceptowana, jeśli występuje w konserwatywnym, wręcz chrześcijańskim przebraniu i nie głosi ochrony klimatu jako głównego celu, ale raczej wsparcie rodzinnych gospodarstw rolnych" - skomentowano.

Jako przykład wskazano Szymona Hołownię. W ocenie dziennika marszałek próbuje być "cool i katolicki jednocześnie", ale również promuje rozwiązania ekologiczne. "Wśród ich obietnic wyborczych jest wprowadzenie całkowitego zakazu wylesiania 20 proc. polskich lasów oraz inwestowanie przede wszystkim w biogazownie, energetykę wiatrową i fotowoltaikę" - wymienia dziennik.

Pochwalono również ruch Donalda Tuska polegający na wciągnięciu na listy wyborcze polityków Agrounii. "W przeszłości grupa aktywistów często głośno lub agresywnie stawała w obronie interesów małych gospodarstw rolnych. Politycznie skręcała w prawo, czasem w lewo, ale wielokrotnie prowadziła kampanię na rzecz ochrony wód i lasów" - dodano.

Źródło: "Sueddeutsche Zetiung"

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Rzecznik Praw Obywatelskich o alkosaszetkach: To nie było naruszenie prawa
      Rzecznik Praw Obywatelskich o alkosaszetkach: To nie było naruszenie prawaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na