Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Napięta sytuacja na Bałkanach. Przeprowadzili nalot na serbskie placówki
Kosowskie służby przeprowadziły na terenie zamieszkiwanym przez serbską mniejszość naloty na placówki wspierane przez rząd w Serbii. W efekcie zamknięto 10 biur, a władze w Prisztinie zapowiedziały kolejne działania. Tymczasem europejskie i natowskie siły koncentrują się na zapewnieniu pokojowego przebiegu wyborów parlamentarnych, które już 9 lutego.
Jak opisuje AFP, władze w Kosowie przeprowadziły w środę naloty na biura miejskie powiązane z rządem w Belgradzie.
Interwencje miały miejsce w 10 placówkach, które zlokalizowane są na terenie Kosowa zamieszkanym przez ludność serbską - donosi agencja, powołując się na informacje tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Naloty na serbskie placówki w Kosowie. W tle wybory
Działania przeprowadzono na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na 9 lutego.
- Era równoległych i przestępczych samorządów i instytucji Serbii w Republice Kosowa dobiega końca" - powiedział na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych szef resortu Xhelal Svecla.
Jak obiecaliśmy, nie pozwolimy na żaden paralelizm, tym bardziej przestępczy, Serbii polegający na łamaniu konstytucji i rządów prawa - dodał.
We wpisie wymienił także miasta, w których zamknięto serbskie biura. Jedno z nich znajdowało się w stolicy Prisztinie.
Napięcia na linii Serbia - Kosowo. Reagują siły UE i NATO
Relacje na linii Kosowo - Serbia pozostają napięte. Belgrad wciąż odmawia uznanie niepodległości Kosowa, którą ogłoszono w 2008 roku. Kraj ten wciąż zamieszkuje spora grupa serbskich obywateli, którzy skupieni są przede wszystkich w północnej jego części, właśnie przy granicy z Serbią.
Z uwagi na napięcia i zbliżające się głosowanie policyjna misja Unii Europejskiej na terenie Kosowa (EULEX) ogłosiła we wtorek, że wzmocni swoje siły w tym regionie. Na miejscu zjawić mają się członkowie Europejskich Sił Żandarmerii z Francji, Włoch, Portugalii i Litwy.
Szef NATO Mark Rutte podkreślał, że Sojusz pozostaje w kontakcie z Kosowem i Serbią, aby zapewnić pokojowy przebieg wyborów parlamentarnych.
Źródło: AFP
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje