Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Najwyższe ryzyko podczas startu i lądowania. "Samolot nagle dostaje w ogon"

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij

Światem wstrząsnęła tragedia, do której doszło tuż przy waszyngtońskim lotnisku. To trzeci raz w ciągu dwóch miesięcy, kiedy giną pasażerowie samolotu. Jak mówi Interii ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, ryzyko wypadku jest najwyższe podczas startu i lądowania, szczególnie na lotniskach położonych nad brzegami mórz i oceanów. Samolot nagle "dostaje w ogon". Uderzenie prądu powietrza podnosi go w górę, albo wali nim o ziemię.

Samolot nadal jest najbezpieczniejszym środkiem transportu
Samolot nadal jest najbezpieczniejszym środkiem transportu/123rf/Interia/Aleksandra Włodarczyk /

Nocą ze środy na czwartek pod Waszyngtonem doszło do katastrofy lotniczej, gdzie wojskowy śmigłowiec Black Hawk zderzył się z samolotem pasażerskim Bombardier CRJ 700 linii American Airlines. Liczba ofiar rośnie, a wraz z nią pojawiają się pytania, jak to możliwe, że w sercu Stanów Zjednoczonych doszło do tej tragedii? I czy samolot wciąż pozostaje najbezpieczniejszym środkiem transportu? 

- Wszelkie międzynarodowe i krajowe statystyki dotyczące wypadkowości w transporcie wskazują, że samolot jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji - podkreśla w rozmowie z Interią Grzegorz Brychczyński, ekspert lotniczy. Jak tłumaczy, wypadki lotnicze najczęściej zdarzają się na lotniskach, przy starcie i podejściu do lądowania.

Niebezpieczne lotniska. "Samolot nagle dostaje w ogon"

Pasażerom strachu napędzają także tzw. "turbulencje bezchmurnego nieba". Specjaliści określają tak sytuacje, kiedy samolot, w związku z nagłym ruchem powietrza i zmianami klimatycznymi, nagle wpada w silną turbulencję, choć na radarze nie widać ostrzeżeń o zmianach pogodowych. 

Niebezpieczeństwo wzrasta też na lotniskach położonych w pasach przybrzeżnych mórz i oceanów. Ekspert lotniczy wskazuje dwa takie niebezpieczne miejsca na świecie: w Europie na Gibraltarze oraz w Afryce w Hurgadzie. - Groźne sytuacje zdarzają się także na innych lotniskach, gdzie mamy odziaływanie bryzy morskiej i mogą wystąpić uskoki wiatru. Samolot może lądować prawidłowo, zgodnie z komendami, a nagle "dostaje w ogon", to takie kolokwialne określenie na uderzenie prądu (powietrza - red.), które albo go podnosi w górę, albo wali nim o ziemię - mówi Brychczyński.

- Dziś mamy już radary, które potrafią wykryć uskoki wiatru, ale trzeba pamiętać, że to ciągle jest żywioł i mieć do niego szacunek - mówi ekspert lotniczy. 

Badanie wypadków i katastrof lotniczych

Nad każdym zdarzeniem, wypadkiem i katastrofą lotniczą prowadzone są badania w oparciu o triadę wypadkową. Oznacza to, że rozpatrywane są trzy czynniki: człowiek, maszyna, pogoda.

Pogoda. Eksperci biorą pod uwagę zmiany kierunku wiatru, zmiany ciśnienia, turbulencje, nieprecyzyjne określenie warunków pogodowych. - To jest powiązane z czynnikiem ludzkim, np. pilot, nie wiadomo dlaczego, pakuje się we front burzowy, który powinien ominąć - wyjaśnia Brychczyński. 

Maszyna. Podstawą do oceny sytuacji są zapisy z tak zwanych czarnych skrzynek i z innych rejestratorów, rozmów prowadzonych pomiędzy pilotami. 

Dwa pierwsze elementy prowadzą wprost do trzeciego, jakim jest: czynnik ludzki. - To mogą być nieporozumienia w załodze, nieumiejętność co do podejmowanych decyzji, błędna ocena sytuacji. Na wszystko są procedury, ale to nie kamienne tablice, do każdej kwestii trzeba podchodzić z rozsądkiem. Dotyczy to również korzystania przez załogę ze sztucznej inteligencji, automatycznego pilota, GPS-u - tłumaczy specjalista. 

- Statystycznie najsłabszym ogniwem w tej triadzie jest człowiek, co równocześnie jest zazwyczaj najtrudniejsze do zbadania - dodaje. 

Łatwiej wygrać w lotto niż zginąć w wypadku samolotu

Mimo tragicznych wieści i obrazów z okolic waszyngtońskiego lotniska Ronalda Regana, liczby są jednoznaczne - latanie jest bezpieczne. Z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) wynika, że w 2023 roku odnotowano 30 wypadków, zginęły 72 osoby (wszystkie w jednej katastrofie). Wypadek lotniczy zdarzał się więc raz na ponad 1,26 mln lotów, a ryzyko śmierci podczas lotu samolotem wyniosło 0,03 proc.

Oznacza to, że o wiele łatwiej trafić "szóstkę" w lotto niż zginąć w wypadku samolotu.

W 2022 roku ofiar było 158, a wypadków 42. Ryzyko śmiertelności wynosiło 0,11, a jeden wypadek przypadał na 1,3 mln bezpiecznych lotów. Dane wyglądają podobnie w przypadku średniej z ostatnich pięciu zaraportowanych lat.

Wypadki lotnicze w latach 2019-2023 (dane za IATA)
Wypadki lotnicze w latach 2019-2023 (dane za IATA)/INTERIA.PL

Czy rok 2024 rzeczywiście był tak zły?

Raport IATA za rok 2024 nie został jeszcze opublikowany. Jednak już teraz można stwierdzić, że dane nie będą tak dobre jak w poprzednich latach. Rok 2024 bywa określany mianem czarnego roku dla transportu powietrznego. Tylko w grudniu doszło do dwóch katastrof, w których życie straciło ponad 200 osób. Według medialnych podsumowań ogółem zginęło ponad 300 pasażerów i członków załóg.

Grzegorz Brychczyński podkreśla jednak, że rok 2024 nadal zalicza się do bezpiecznych, na co wskazała Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego, a statystykę ofiar wywindowały dwa grudniowe zdarzenia. 

Pierwsze z 25 grudnia, kiedy samolot linii Azerbaijan Airlines, lecący do Czeczenii w południowej Rosji, rozbił się na zachodzie Kazachstanu. Śmierć poniosło 38 osób. Analizy wykazały, że samolot został uszkodzony przez rosyjski pocisk obrony przeciwlotniczej - w tym samym czasie trwał nalot ukraińskich dronów na miasto Grozny. Prezydent Azerbejdżanu wprost oskarżył Rosję o zestrzelenie samolotu. 

Druga tragedia rozegrała się 29 grudnia w Korei Południowej. Tego dnia Boeing 737-800 linii Jeju Air, lądujący bez wysuniętego podwozia, uderzył w betonową konstrukcję na końcu pasa startowego, gdzie zainstalowano lokalizatory. Samolot natychmiast stanął w płomieniach. Spośród 181 osób znajdujących się na pokładzie uratowano tylko dwie. 

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zalewski: Polska nie zawiesza kontraktów z Koreą Płd./RMF24.pl/RMF

INTERIA.PL

Lubię to
Lubię to
0
Super
0
Hahaha
0
Szok
0
Smutny
0
Zły
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz na stronie błąd?Napisz do nas
Dołącz do nas na: