Miliardy dolarów pomocy dla Ukrainy. Republikanie zdecydowali
Oprac.: Aleksandra Wieczorek
Republikanie w Izbie Reprezentantów USA przedstawili nowy pakiet pomocy wojskowej - przekazuje AFP. Ma się w nim znaleźć od dawna oczekiwane wsparcie dla Ukrainy w wysokości około 61 miliardów dolarów, a także ponad 26 miliardów dolarów dla Izraela i 8 miliardów dolarów dla Tajwanu.

Jak przekazuje agencja AFP, republikanie w Izbie Reprezentantów USA przedstawili nowy pakiet pomocy wojskowej. Oprócz od dawna oczekiwanego i stale odraczanego wsparcia dla Ukrainy w wysokości około 61 miliardów dolarów, ma się w nim znaleźć ponad 26 miliardów dolarów dla Izraela i 8 miliardów dolarów dla Tajwanu.
Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zapowiedział w środę, że teksty czterech projektów ustaw zapewniających pomoc Ukrainie, Izraelowi i państw regionu Indo-Pacyfiku zostaną złożone "jeszcze dzisiaj", z których czwarty projekt ma dotyczyć "środków przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi".
Johnson poinformował także, że komisja ds. Regulaminu Izby Reprezentantów również opublikuje tekst odrębnego projektu ustawy na temat bezpieczeństwa granic, a głosowanie nad ostatecznym przyjęciem odbędzie się w sobotni wieczór, aby zapewnić czas na debatę i poprawki.
Jak podaje agencja Reutera, spośród 60,84 mld dolarów, które mają zostać przeznaczona na wsparcie Ukrainy, 23,2 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale. Z kolei w kwocie 26,38 miliarda dolarów przeznaczonej na wsparcie Izraela zawarte zostały fundusze na pokrycie kosztów amerykańskich operacji wojskowych w odpowiedzi na niedawne ataki.
Pakiet pomocy dla Ukrainy. Mike Johnson z zapowiedzią
W poniedziałek Mike Johnson podawał, że Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów. Swój plan zajęcia się zalegającą od niemal pół roku sprawą wsparcia dla Ukrainy zapowiedział po poniedziałkowym spotkaniu klubu Republikanów w Izbie.
Wówczas spiker zasugerował, że do głosowania w Izbie nad tymi ustawami mogłoby dojść w piątek. Republikanka Marjorie Taylor Greene zapowiedziała, że będzie domagać się odwołania Johnsona ze stanowiska, jeśli zgodzi się on na wsparcie Ukrainy. Jego plan określiła mianem "oszustwa, którego ludzie mają dość".
Również w poniedziałek Biały Dom zapowiadał, że sprzeciwia się przyjęciu osobnego pakietu zamiast ustawy przegłosowanej w lutym przez Senat, co byłoby najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Część Demokratów zasygnalizowała jednak, że jeśli plan pozwoli na umożliwienie wysłania pilnie potrzebnej pomocy dla Kijowa, mogą być oni gotowi na jego poparcie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!