Język urzędowy używany w Tajwanie to
język chiński. Walutą, która obowiązuje w kraju jest
nowy dolar tajwański (TWD).
Tajwan ze stolicą w Tajpej jest uznawany na arenie międzynarodowej przez zaledwie kilkanaście państw. Wciąż spekuluje się o tym, czy Chiny kontynentalne zaatakują swoją oderwaną prowincję, ponieważ konflikt polityczny stale narasta. Uważa się, że kryzys w Azji Wschodniej może odbić się echem na całym świecie - głównie mowa o Rosji, która zyska wtedy kolejny pretekst do zaostrzenia agresji w Europie.
Eskalacja kryzysu lub przerodzenie go w konfrontację militarną zakłóciłby światową gospodarkę. Spowodowałby bowiem przerwanie łańcuchów dostaw w regionie, co oznaczałoby, że ruch towarów z i do Chin zostałby wstrzymany. Eksperci ostrzegają, że w przypadku wojny o Tajwan istnieje zagrożenie ze strony Chin dla amerykańskich bazy wojskowych w rejonie Indo-Pacyfiku.
Tajwan - położenie i klimat
Kraj leży u wschodniego wybrzeża kontynentu azjatyckiego. Wyspa jest oddzielona od Chin jedynie cieśniną. Klimat Tajwanu jest subtropikalny (na północy) i tropikalny (na południu) - z gorącymi i mokrymi latami oraz łagodnymi zimami. Bardzo często występują tam opady deszczu, zwłaszcza w okresie monsunowym.
Tajwan - ustrój polityczny
Tajwan jest państwem demokratycznym. Władzę sprawują obywatele, którzy wybierają rządzących w wyborach powszechnych. Kraj działa na podstawie koncepcji Sun Jat-sena. Trójpodział władzy uzupełniony jest o elementy pochodzące z tradycji chińskiej, dlatego obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej jest jeszcze władza kontrolna i egzaminacyjna.
Na czele rządu stoi premier, a głową państwa jest prezydent. W kraju jest jednoizbowy parlament. Republika Chińska ma dwie prowincje: Tajwan i Fujjan, a także sześć miast wydzielonych. Są to: Tajpej, Nowe Tajpej, Taizhong, Tainan, Taoyuan i Kaohsiung.
Tajwan gospodarka krajowa
Tajwan ma -zaawansowaną gospodarkę rynkową, która jest oparta głównie na przemyśle elektronicznym, technologicznym, motoryzacyjnym i chemicznym. Kraj jest jednym z głównych producentów półprzewodników, rowerów, komputerów i telefonów komórkowych na świecie.
Duże znaczenie ma także turystyka.
Tajwan to jeden z tzw. azjatyckich tygrysów - krajów o największym potencjale gospodarczym.
Tajwan - historia w pigułce
W ciągu wieków wyspa była pod kontrolą m.in. Chin, Japonii, a nawet Holandii. Po wojnie w Korei Chiny oddały Tajwan Japończykom. Wyspa stała się ważnym punktem strategicznym podczas II wojny światowej. Po podpisaniu aktu kapitulacji Japonii w 1945 roku Tajwan wrócił do Chin, a w kraju rozegrała się wojna domowa między nacjonalistami i komunistami.
Ci pierwsi utworzyli na Tajwanie Republikę Chińską ze stolicą w Tajpej pod wodzą Chiang Kai-sheka, a drudzy - Chińską Republikę Ludową w chinach kontynentalnych. Od tego czasu Tajwan rozwijał się jako odrębne państwo, zachowując jednak silne więzi kulturalne i gospodarcze z Chinami, a jednocześnie dążąc do uniezależnienia się od nich.