Reklama

Tajwan

Środa, 10 kwietnia 2024 (15:21)AktualizacjaŚroda, 10 kwietnia 2024 (15:35)

Tajwan, a dokładniej Republika Chińska, jest znany na świecie z wysokiej jakości herbat (oolong i pu-erh) oraz z pięknych krajobrazów, które obejmują wysokie góry i tropikalne plaże. To kraj, który składa się z dużej głównej wyspy i przylegających do niej mniejszych archipelagów.

Pałac prezydencki w Tajpej
Pałac prezydencki w Tajpej/YASUYOSHI CHIBA / AFP/East News

Tajwan

  • Stolica:Tajpej
  • Powierzchnia:36,2 tys. km²
  • Ludność:23 mln
Język urzędowy używany w Tajwanie to język chiński. Walutą, która obowiązuje w kraju jest nowy dolar tajwański (TWD).

Tajwan ze stolicą w Tajpej jest uznawany na arenie międzynarodowej przez zaledwie kilkanaście państw. Wciąż spekuluje się o tym, czy Chiny kontynentalne zaatakują swoją oderwaną prowincję, ponieważ konflikt polityczny stale narasta. Uważa się, że kryzys w Azji Wschodniej może odbić się echem na całym świecie - głównie mowa o Rosji, która zyska wtedy kolejny pretekst do zaostrzenia agresji w Europie.

Eskalacja kryzysu lub przerodzenie go w konfrontację militarną zakłóciłby światową gospodarkę. Spowodowałby bowiem przerwanie łańcuchów dostaw w regionie, co oznaczałoby, że ruch towarów z i do Chin zostałby wstrzymany. Eksperci ostrzegają, że w przypadku wojny o Tajwan istnieje zagrożenie ze strony Chin dla amerykańskich bazy wojskowych w rejonie Indo-Pacyfiku.

Tajwan - położenie i klimat

Kraj leży u wschodniego wybrzeża kontynentu azjatyckiego. Wyspa jest oddzielona od Chin jedynie cieśniną. Klimat Tajwanu jest subtropikalny (na północy) i tropikalny (na południu) - z gorącymi i mokrymi latami oraz łagodnymi zimami. Bardzo często występują tam opady deszczu, zwłaszcza w okresie monsunowym.

Tajwan jest górzystą wyspą, która otoczona jest wodami Morza Wschodniochińskiego i Filipińskiego. Najwyższy szczyt Yu Shan ma prawie 4000 metrów. Dwie trzecie terytorium zajmują góry i obszary wyżynne. Państwo narażone jest na trzęsienia ziemi będące wynikiem ruchów tektonicznych. Na początku kwietnia 2024 roku na Tajwanie miało miejsce jedno z największych trzęsień ziemi od 25 lat.

Tajwan - ustrój polityczny

Tajwan jest państwem demokratycznym. Władzę sprawują obywatele, którzy wybierają rządzących w wyborach powszechnych. Kraj działa na podstawie koncepcji Sun Jat-sena. Trójpodział władzy uzupełniony jest o elementy pochodzące z tradycji chińskiej, dlatego obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej jest jeszcze władza kontrolna i egzaminacyjna.

Na czele rządu stoi premier, a głową państwa jest prezydent. W kraju jest jednoizbowy parlament. Republika Chińska ma dwie prowincje: Tajwan i Fujjan, a także sześć miast wydzielonych. Są to: Tajpej, Nowe Tajpej, Taizhong, Tainan, Taoyuan i Kaohsiung.

Tajwan  gospodarka krajowa

Tajwan ma -zaawansowaną gospodarkę rynkową, która jest oparta głównie na przemyśle elektronicznym, technologicznym, motoryzacyjnym i chemicznym. Kraj jest jednym z głównych producentów półprzewodników, rowerów, komputerów i telefonów komórkowych na świecie.

Duże znaczenie ma także turystyka. 

Tajwan to jeden z tzw. azjatyckich tygrysów - krajów o największym potencjale gospodarczym.

Tajwan - historia w pigułce

W ciągu wieków wyspa była pod kontrolą m.in. Chin, Japonii, a nawet Holandii. Po wojnie w Korei Chiny oddały Tajwan Japończykom. Wyspa stała się ważnym punktem strategicznym podczas II wojny światowej. Po podpisaniu aktu kapitulacji Japonii w 1945 roku Tajwan wrócił do Chin, a w kraju rozegrała się wojna domowa między nacjonalistami i komunistami.

Ci pierwsi utworzyli na Tajwanie Republikę Chińską ze stolicą w Tajpej pod wodzą Chiang Kai-sheka, a drudzy - Chińską Republikę Ludową w chinach kontynentalnych. Od tego czasu Tajwan rozwijał się jako odrębne państwo, zachowując jednak silne więzi kulturalne i gospodarcze z Chinami, a jednocześnie dążąc do uniezależnienia się od nich.
Temat Tajwan znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Tajwan - Wiadomości

Tajwan - Wideo