Europejczycy muszą być gotowi na pierwsze 72 godziny. Nowe wytyczne KE
Obywatele Unii Europejskiej powinni zgromadzić wystarczającą ilość żywności i innych niezbędnych zaspasów, aby przetrwać co najmniej 72 godziny w przypadku sytuacji kryzysowej - przekazała Komisja Europejska. 18-stronicowy dokument podkreśla, że Europa stoi w obliczu nowej rzeczywistości naznaczonej ryzykiem i niepewnością.

Komisja Europejska w wytycznych wyjaśniła, że Unia w swojej nowej strategii przygotowuje się na takie zagrożenia, jak klęski żywiołowe, ataki cybernetyczne i kryzysy geopolityczne, w tym możliwość zbrojnej agresji na państwa UE.
Nowe wytyczne KE. Europejczycy mają być gotowi na 72 godzin
18-stronicowy dokument podkreśla potrzebę zmiany sposobu myślenia mieszkańców Europy, aby wspierać postawy "gotowości" i "odporności".
"Rodziny mieszkające na terenach zalewowych powinny wiedzieć, co robić, gdy poziom wody wzrośnie" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Systemy wczesnego ostrzegania mogą zapobiec utracie cennego czasu przez regiony dotknięte pożarami lasów" - dodała.
Nowa strategia koncentruje się na udoskonaleniu systemów wczesnego ostrzegania, zapewnieniu ciągłości podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i dostęp do wody oraz pomocy obywatelom UE w przygotowaniu się do reagowania na kryzysy.
"Gotowi na wszystko - to musi być nasz nowy europejski styl życia" - przekazała von der Leyen.
Komisja Europejska zaznaczyła, że obywatele Unii Europejskiej powinni zgromadzić zapasy żywności i innych niezbędnych artykułów, które pozwolą im przetrwać co najmniej 72 godziny w razie kryzysu.
Komisarz UE Hadja Lahbib, która odpowiada za zarządzanie kryzysowe, opublikowała w mediach społecznościowych film instruktażowy, w którym pokazuje, jakie rzeczy przydadzą się na wypadek kryzysu.
Wymienia m.in. jedzenie i wodę, latarkę, power bank, radio, gotówkę i leki.
Komisja wzywa również do wprowadzenia w programach nauczania szkół lekcji "gotowości". Chodzi o wyposażenie uczniów w umiejętności walki z dezinformacją i manipulacją informacjami.
Poradnik dla Polaków na wypadek sytuacji kryzysowych. Rządowe przesyłki do każdego domu
W Polsce 1 stycznia weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Przewiduje ona wydrukowanie "poradnika kryzysowego", który ma trafić do każdego gospodarstwa domowego. Ma on zawierać wskazówki dotyczące tego, jak działać w obliczu trudnych wydarzeń, nie tylko zbrojnych, oraz tego, jak przetrwać samodzielnie trzy dni w sytuacji kryzysu.
Broszura ma liczyć około 20-30 stron.
Poradnik, który trafi do każdego polskiego domu ma w sposób przystępny i metodyczny wyjaśniać, jak się przygotować do sytuacji kryzysowych. Będzie zawierał wskazówki dotyczące nie tylko wojny, ale również klęsk żywiołowych czy technologicznych. Powódź, pożar czy kilkudniowy brak prądu również wymagają odpowiedniego przygotowania.
Znajdą się w nim informacje nie tylko o rodzajach sygnałów alarmowych, ale również porady dotyczące tego, jak działać w czasie pożaru domu i jak zabezpieczyć zwierzęta domowe.
Nie zabraknie też informacji o udzielaniu pierwszej pomocy oraz o tym, ile zapasów zgromadzić na trzy dni lub jak się zabezpieczyć na wypadek przerwy w dostawach prądu.
Osobna, uproszczona wersja broszury trafi do dzieci.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!