Reklama

Konferencja o Bliskim Wschodzie bez Rosji

Rosja nie weźmie udziału w konferencji na temat Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie 13-14 lutego - poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ.

"Rosyjska strona, po uważnym zapoznaniu się z przekazaną przez organizatorów wstępną agendą i programem forum, zdecydowała, że nie będzie w nim brać udziału" - przekazało MSZ Rosji w oświadczeniu, przytoczonym przez agencję TASS.

"Z zaniepokojeniem dostrzegamy kontynuowane przez USA próby narzucania swoich jednostronnych geopolitycznych interesów poprzez inicjatywy prezentowane jako stanowisko całej społeczności międzynarodowej" - oznajmił resort. Ocenił, że "kolejnym takim projektem politycznym" będzie forum w Warszawie.

Rosyjskie MSZ wyraziło przekonanie, że tematyka konferencji nie obejmuje "całego szeregu podstawowych problemów Bliskiego Wschodu, w szczególności ignorowany jest kluczowy arabsko-izraelski konflikt i jego jądro, tj. problem palestyński".

Reklama

Odmówili nie znając programu


O tym, że Rosja poinformowała, że nie będzie uczestniczyć w konferencji w sprawie Bliskiego Wschodu, powiedział wcześniej w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef MSZ Jacek Czaputowicz. "I to jeszcze przed zapoznaniem się z jej programem. Pokazuje to, że konferencja nie leży w interesie Rosji. Szkoda, bo Rosja odgrywa ważną rolę na Bliskim Wschodzie" - wskazał minister.

W ubiegłym tygodniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że Rosja otrzymała zaproszenie na konferencję, jednak ma wątpliwości, czy pomoże ona w konstruktywnym rozwiązaniu problemów Bliskiego Wschodu.

Ławrow dodał, że program konferencji nie uwzględnia kluczowej - jak ocenił - kwestii, jaką jest uregulowanie izraelsko-palestyńskie. Wskazał, że zdaniem Rosji "cały program dostosowany jest pod promocję podejścia amerykańskiego, jeśli chodzi o powstrzymywanie Iranu w tym regionie".

Powołując się na tekst zaproszenia ocenił także, że wynika z niego, iż dokument końcowy zostanie przygotowany przez organizatorów, czyli USA i Polskę, bez pozostawienia innym uczestnikom możliwości "wniesienia swojego wkładu w redagowanie" tekstu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama