Czołgi Leopard 2 w Europie. Które kraje je posiadają? [GRAFIKA]
Grecy mają najwięcej czołgów Leopard 2 w Europie - wynika z danych zgromadzonych przez AFP. Na podium znalazły się też Hiszpania oraz Niemcy, które są ich producentem. Wysoko na liście znajduje się też Polska, która zaproponowała koalicję państw wspomagających Ukrainę przez dostarczenie jej Leopardów. Są też kraje UE, które nie posiadają ani jednego takiego czołgu.

Niemcy zadeklarowały w środę, że zezwolą innym państwom wysłać czołgi Leopard 2 - produkowane w RFN - do Ukrainy, a także same uczynią taki krok. Wśród państw, które zamierzają przekazać Leopardy, jest Polska. W których jeszcze państwach Europy są takie czołgi? Pod uwagę bierzemy wszystkie ich modele.
Z mapy wynika, że najwięcej czołgów Leopard 2 mają w Europie Grecy - 353. Mniej, bo 327 stacjonuje w Hiszpanii, a mniej więcej tyle samo (321) w Niemczech.
316 Leopardami 2 pochwalić może się Turcja, której 2 proc. terytorium leży na Starym Kontynencie. 200 takich wojskowych pojazdów ma Finlandia, a ponad setką dysponują Szwedzi oraz Szwajcarzy.
Węgrzy, Czesi i Słowacy czekają na dostawę nowych Leopardów
Na liście mamy również państwa posiadające kilkadziesiąt Leopardów: Norwegię, Austrię, Danię i Portugalię. Spis zamykają Węgry (12 czołgów) oraz Czechy i Słowacja (po jednym).
Podkreślić trzeba jednak, że ostatnie trzy państwa czekają na zamówione, kolejne Leopardy. Węgrzy oczekują dostawy 44, a Czesi i Słowacy - po 14 dla każdego kraju.
Spośród państw UE Leopardów nie posiadają więc m.in. Francuzi, Włosi, Chorwaci, Słoweńcy, Holendrzy i Belgowie.

Agencja AFP przeanalizowała też, jakie możliwości i wyposażenie ma jeden z modeli Leoparda - 2A4. Te zmodernizowane, opracowane w połowie lat 80. pojazdy potrafią m.in. rozwinąć prędkość do 70 km/h, a ich system kierowania ognia zwalcza poruszające się cele z odległości do pięciu kilometrów.
Wiadomo też, że waży 55 ton, a w warunkach bojowych - 62 tony. Do jego obsługi wystarczy czterech członków załogi. Jest długi niemal na 10 metrów, szeroki na niespełna cztery, a wysoki - na trzy metry. Kaliber lufy to 120 mm, a na wyposażeniu może mieć 42 pociski.

Innymi modelami Leopardów są: 2A0, 2A1, 2A2, 2A3, 2A5, 2A6 oraz 2A7.
Zełenski podziękował za dostawy czołgów Ukrainie
Na początku stycznia, podczas wizyty we Lwowie, prezydent RP Andrzej Duda zadeklarował przekazanie kompanii Leopardów 2 Ukrainie. Wezwał wtedy, by inne państwa używające tych czołgów, np. Niemcy, kraje skandynawskie, Hiszpania czy Portugalia, dołączyły do międzynarodowej koalicji w tej sprawie.
W środę przekazanie nieokreślonej liczby Leopardów zadeklarowała Norwegia. Ponadto władze brytyjskie zadeklarowały przekazanie Ukrainie swoich czołgów Challenger 2, a Joe Biden zapowiedział wysłanie czołgów Abrams.
- Dziękuję sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych, bardzo potrzebnych czołgów. Musimy uformować pancerną pięść wolności, po której uderzeniu rosyjska tyrania już się nie podniesie. Możemy to zrobić i to zrobimy - mówił w środowym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.